SON DAKİKA
reklam
reklam

Şifa Kaynağı: Kantaron

Köşe Yazarı: Mert CiGERLİ   Eklenme Tarihi: 16 Ocak 2022, Pazar - 01:19   Okunma Sayısı:

Bu hafta yazımın teması yine doğal sağlık… Ailemin de sıklıkla kullandığı ve hatta bu aralar dizilerde bile sürekli adını duyduğunuz kantaron bitkisinden bahsedeceğim.  Dünyanın birçok yerinde kolayca yetiştirilebilen kantaron bitkisi, özellikle yol kenarlarında, ormanlık alanlarda, tarlalarda ve kırlarda kendiliğinden yetişir. Kantaron yağı, sarı kantaron bitkisinden elde edilir. Çiçekli bir bitki olan kantaron, mızrak benzeri bir şekle sahip olan ucu çiçekli dallardan meydana gelir.

Köklü bir tarihi bulunan kantaron otunun kullanımı çok eski zamanlara dayanmaktadır. Dünyanın farklı bölgelerinde farklı türleri bulunan kantaron otunun faydaları ise saymakla bitmez. Kantaron otu farklı bölgelerde farklı isimlerle de anılabilir. Kantaron otunun en bilinen isimleri koyun kıran, ılış ve mayasıl otudur. Alternatif tıp için vazgeçilmez bir bitkidir ve genellikle yağı kullanılır. Kantaron yapraklarını ışığa tuttuğunuzda, yaprağın dokusunda yer alan parlak yağ noktacıklarını görebilirsiniz. Bu yapraklardan elde edilen kantaron yağı faydaları çok yönlü olan bir bileşendir.

Biraz da faydalarından bahsetmek gerekirse; Sarı kantaron yağı anti bakteriyel özellikte mikrop öldürücü bir yağdır. Ciltte meydana gelen yara ve yanık gibi pek çok deri rahatsızlığında kullanılmaktadır.

Yanık tedavisi bittikten sonra yanık bölgeye sürülür.

Cilt pürüzlerini en aza indirmektedir. Kan dolaşımını hızlandırmaktadır.

Kış aylarında özellikle el ve ayakları çok üşüyenler ellerine ve ayak topuklarına bu yağı sürdüklerinde üşüme problemi minimum seviyeye düşmektedir.

Depresyon ve strese iyi gelir. Kanamaların durdurulmasını sağlamaktadır.

Lekeli ve pürüzlü cildi olanlar için şifalı bir yağdır.

Çıban ve basur gibi rahatsızların etkilerini mümkün olduğunca hafifletmektedir.

Güneşin sebebiyet verdiği cilt lekelerini ortadan kaldırmaktadır.

Varisin sebep olduğu kötü görüntüleri ortadan kaldırmaktadır.

Yaraların iyileşme hızını arttıran sarı kantaron yağı hücre yenileyicidir.

Cilt morluklarına iyi gelmektedir.

Romatizma ağrılarını hafifletmektedir.

Eklem ve kemik ağrılarına iyi gelmektedir.

Kantaron yağının bebeklerde kullanımı pişikler için faydalıdır.

Ufak bebeklerin karın ağrılarına masaj yaparak yedirildiği takdirde iyi gelir.

Kantaron yağı; biyokimyasal yapısındaki birçok etken madde sayesinde kuru ve çatlamış ciltlerin hızla iyileşmesine yardımcı olur.

Hücre yenileyici özelliği ile cildin sorunlu bölgelerinde (çatlak, yara, kaşıntı, pişik gibi) kullanılabilir.

Masaj yoluyla kullanıldığında ise rahatlatıcı etki gösterir.

Kantaron Yağı, Hypericum perforatum çiçeğinin zeytinyağı içerisinde maserasyonu ile elde edilir. Bu nedenle hem sarı kantaronun hem de zeytinyağının cilt üzerindeki olumlu etkilerine sahiptir.

Unutmadan hatırlatmakta fayda var ki, gereğinden fazla kullanıldığında kaşıntıya sebep olabilir.

Bazen depresyon olan insanlara yardımcı olmak için kullanılan bitkisel ilaçlar, kullandığınız ilaçların etkisini azaltarak karaciğer enzimlerinizin değerlerini etkileyebilir. Bu hususlara da dikkat etmek gerekir.

Bu kadar kantaron yağının faydalarından bahsettik. Aktarlarda genelde bulunabilen bir yağ çeşidi ama kendinizin de hazırlayabileceğini belirtmek isterim. Yazımı ise kantaron yağının nasıl hazırlanacağını sizlerle paylaşarak noktalıyorum.

  • Kantaron çiçeklerini tercihen yaz mevsiminde, güneşli bir havada toplayın.
  • Topladığınız çiçekleri nazikçe ezin.
  • Ardından ezdiğiniz çiçekleri bir kavanoza koyun ve üzerine sızma zeytinyağı ilave edin. Eğer yanık tedavisinde kullanacaksanız zeytinyağı yerine keten tohumu yağı ekleyebilirsiniz.
  • Hazırlanan bu karışımın ağzını tülbentle örterek yaklaşık 1 ay kalacak şekilde güneşe koyun ve aklınıza geldikçe ara ara karıştırın.
  • Daha sonra yağı bir tülbentle süzün ve tercihen koyu renkli bir kavanoza koyup ağzını kapatın.
  • Kantaron yağını serin ve karanlık bir ortamda saklamanız gerekir. Eğer uygun koşullarda saklarsanız 2-3 yıl etkisini kaybetmeden dayanacaktır.

 

 

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Merhaba Sevgili Okurlarım. 


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam

sinop web tasarım sinop erkek öğrenci yurdu sinop kız öğrenci yurdu sinop kız yurdu arslan pansiyon sinop