SON DAKİKA
reklam
reklam

Geldi yine Gül mevsimi

Köşe Yazarı: MELEK ŞAHİN   Eklenme Tarihi: 27 Mayıs 2022, Cuma - 22:05   Okunma Sayısı:

Türkiye’nin bahçesi Isparta’da güller açtı. Bahçeleri ve caddeleri güller süslüyor. Geldi yine Gül hasadı mevsimi. Haziran sonuna kadar sürecek. Hasat zamanı uçsuz bucaksız, güzellikleri gözlerinizi kamaştıran bahçelerden toplanan güller, çuvallara doldurularak fabrikalara götürülüyor. Oradan nefis kokulu lokumlar, reçeller, kozmetik, temizlik ürünleri olarak çıkıyor. Hasat zamanı geçmeden şehre gidebilir, gül toplayan kadınlara eşlik edebilir ve gül ürünlerinin yapıldığı fabrikaları gezebilirsiniz.

Gül deyince aklımıza gelen ilk şehir Isparta, Akdeniz Bölgesi’nin batı bölümünde, dağlarla göllerin buluştuğu, “Göller Yöresi” denilen iç kesimde yer alıyor. Bu yüzden Ispartalılar “Hem gülümüz, hem gölümüz meşhur” diyor. Gülcülüğün tarihi çok eskilere dayanıyor, 1840-1915 yılları arasında yaşamış olan Gülcü İsmail Efendi’yle başlamış. Türkiye’de gül yetiştiriciliği ve endüstrisinin en çok geliştiği şehir olan Isparta, dünya gülyağı üretiminin yaklaşık yüzde 65’ini karşılıyor. Şehri ve çevresini gezdiğinizde büyük gül bahçelerinin yanı sıra cadde kenarlarında ve evlerin bahçelerinde de rengarenk gülleri görebilirsiniz. Isparta’ya 5 kilometre uzaklıktaki Yakıören köyünün Gölcük Yolu üzerinde, sağlı sollu büyük gül bahçeleri yer alıyor. Ayrıca Atabey ilçesine bağlı İslamköy, Keçiborlu ilçesine bağlı Kılıç ve Senir, Gönen’e bağlı Güneykent kasabasında da büyük gül bahçeleri bulunuyor. Isparta’da birçok yerli ve yabancı gül işleme fabrikası yer alıyor. Şehrin Gülbirlik’e ve özel kuruluşlara ait, 5 adedi büyük olmak üzere toplam 15 adet gül yağı fabrikası var.

Gül hasadı mayıs ayının 15’inden haziran ayının sonuna kadar sürüyor. Bu zaman aralığında sabah saat 5’ten 10’a kadar gül toplanıyor. Eğer Isparta’ya gelirseniz gül toplayan kadınlara eşlik edebilir, gülün güzel kokusunu teneffüs ederek, bu bahçelerden yanınıza gül alma şansı bulabilirsiniz. Ayrıca manzaranın tadını çıkarırken, fotoğraf çekebilirsiniz. Gül bahçelerinden toplanan gül yaprakları çuvallara doldurulup, gülyağı fabrikalarına götürülüyor. Fabrikalarda işlenerek kozmetik, gıda, temizlik ve Turizm sektörlerinde kullanılıyor. Gül ve gül hasadı o kadar yaygın ki bu şehirde, eskiden sabah 5 ile 10 arasında doğan kız çocuklarına “gül toplayan” anlamına gelen Gülderen ismi verilirmiş.

Toplanan gül yaprakları öğleden sonra fabrikadalarda çuvallardan çıkarılarak bir zemine serildiği için öğleden sonra doğanlara Gülseren, akşam doğanlaraysa Gülay ismi verilirmiş. Gülle özdeşleşen bu şehre gittiğinizde Ispartalılar limon kolonyası yerine nefis kokulu gül kolonyası ya da gülsuyu ikram ediyorlar. Isparta’da üretilen gülyağı ve her türlü gül ürünü iç pazarda tüketilmenin yanı sıra dünyanın çeşitli yerlerine ihraç ediliyor.

Gül ürünlerinden her mevsim satın alabilirsiniz. Şehir merkezindeki Mimar Sinan Caddesi’nde gül ve gül ürünleri imalatçısı firmaların satış mağazalarında çok fazla seçenek var. Gül reçeli, yapraklı lokumu, kolonyası, yağı, suyu, parfümü, kremi, şampuanı, makyaj ürünleri, mumu, gül kokulu tesbih ve seccade bunlardan bazıları.

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Merhaba Sevgili Okurlarım. 


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam

sinop web tasarım sinop erkek öğrenci yurdu sinop kız öğrenci yurdu sinop kız yurdu arslan pansiyon sinop