SON DAKİKA
reklam
reklam

Yaz meyveleri ile sofranızda yer açın

Köşe Yazarı: YİĞİT FIRAT YILDIZ   Eklenme Tarihi: 28 Mayıs 2022, Cumartesi - 23:58   Okunma Sayısı:

En güzel reçeteler ve en
renkli menüler, her zaman
hareketli olan profesyonel
mutfakları yazın enerjisiyle
birlikte daha da şenlendiriyor.
Ağaçlar çiçeklenmiş, güneş
gökyüzünde parlıyor, hava sı-
cacık, rengarenk yaz meyve
ve sebzeleri her yerde... İşte
yazın gelmesiyle birlikte can-
lanan doğanın sunduğu
nimetlerden olan bu güzellik-
ler, şeer için en sevilen
malzemeleri oluşturuyor. Kırmızı karpuzlar, yeşil dol- malık biberler, pembe domatesler, mor erikler derken ortaya çıkan bu renk cümbüşü, yepyeni tariere de ilham oluyor. Şimdi, yaz meyve ve sebzeleri nelerdir birlikte bakalım.

Yaz meyveleri şöyle bir sıralayalım, iştah açan o güzel rengarenk meyveleri. Yazın hangi meyveler yenir sıralayalım. Her meyveyi mevsiminde yemek, hem daha sağlıklı bir tercih hem de o meyvenin lezzetine tam olarak varılmasını sağlıyor.

Yaz meyveleri denilince ülkemizde ilk akla gelenler; karpuz, kavun, şeftali, kayısı, vişne, kiraz, üzüm, incir, nektarin, mor erik, karadut, yeşil erik, çilek ve böğürtlen. Yaz meyveleri tek başına sade olarak ye- nildiği gibi birbirinden lezzetli tariere de eşlik edebilir. Çilekli pasta pembe rengiyle göz alırken ızgara şeftalili yaz salatası; burrata peyniri, ceviz, nar ekşisi ve roka yaprakları ile sunuluyor ve kesinlikle tadı damakta kalıyor.

Mevsiminde yemek, son yıllarda sera üretiminin artması ile daha da önem kazanmış bir kavram.
Sera üretimleri oldukça başarılı da olsa, yazın hangi sebzeler yenir bilmek ve menüleri ona göre planlamak şeerin öncelikli tercihi olmalı. Ülkemizde çıkan yaz sebzeleri; sivri biber, taze fasulye, dolmalık biber, salatalık, patlıcan, domates, enginar, kabak, semizotu, börülce ve bamya. Yaz sebzelerinin çoğunluğunu çiğ kullanarak ya da sadece haşlayarak renkli ve lezzetli salatalar yapılabilir. Tazecik ve çıtır çıtır olan bu güzel- likler, doğanın insanlara sunduğu yaz armağanları. Yaz sebzeleri ile yapabileceğin reçeteler arasında ise peynirli kabak dolması yazın tüm güzelliklerini tek bir tabakta toplarken taze fasulye kavurması geleneksel mutfağa nes bir dokunuş sunuyor.

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Merhaba Sevgili Okurlarım. 


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam

sinop web tasarım sinop erkek öğrenci yurdu sinop kız öğrenci yurdu sinop kız yurdu arslan pansiyon sinop