SON DAKİKA
reklam
reklam

ÇIRAĞAN SARAYI

Köşe Yazarı: MELEK ŞAHİN   Eklenme Tarihi: 14 Eylül 2022, Çarşamba - 10:21   Okunma Sayısı:

Çırağan Sarayı 14 × 125 metre boyutunda yaklaşık 25 metre yüksekliğinde dikdörtgen bir prizmadır. Bir bodrum kat üzerinde yükselen iki kattan oluşur. Son devir sarayları içinde planlama ilkeleri açısından Türk evi plan tipine en sadık özelliklere sahiptir.

 

Boyut itibarıyla birbirine yakın üç merkezi sofa, planın ana öğesidir. Her üç sofa da gerek deniz gerekse kara yönünde birer eyvan ile dışarı açılır ve ışık alır. Bu dışa açılmalar yapı cephesinde de belirgin olarak görülür.

 

Buna ek olarak Ortaköy yönündeki sofanın yan cepheye açılan bir eyvanı daha vardır. Orta sofanın her iki yanında da merdiven grupları bulunmakta ve merdivenler iç aydınlıklardan ışık almaktadır. Odalar ve servis hacimleri merdivenlerin her iki yanına cepheden ışık alacak şekilde yerleştirilmiş ve sofaları birbirine bağlayan geniş koridorlardan giriş verilmiştir.

 

Her üç sofanın köşelerinde birer oda bulunur. Beşiktaş yolundaki sofanın dışa açılan bölümünde de bir oda yapılmıştır. Yapının Beşiktaş yönündeki bölümü harem dairesidir. Bu bölümdeki hamam yapının içinde oluşturulmuştur.

 

Ortaköy bölümündeki hamam ise yapı dışına çıkarılarak Sarayı Yıldız bahçesine bağlayan ek binanın içinde çözümlenmiştir. Sarayın orta aksının deniz ve kara bölümleri ile kısa cephelerinin orta bölümlerinde zemin kata girişi sağlayan ulusal merdivenler bulunur.

Yapı dışında oluşturulan bu merdivenlerin ortasında yer alan birer kapıdan da bodrum kata inilmektedir.

 

Denizden yükselen geniş rıhtımdan beş basamaklı bir merdivenle rıhtım boyunca devam eden bir set vasıtasıyla bahçeye çıkılır. Bu bahçeyle rıhtım arasında 1 metre yüksekliğinde mermer şebekeli alçak bir duvar vardır.

 

Bahçenin gerisinde saray yapısının her iki ucundan başlayan yüksek duvar, ana yapının solunda ve sağında yaralan büyük bahçeleri meraklı bakışlardan korur. Solda bahçeyi rıhtıma bağlayan anıtsal kapılardan birisi görünüyor. Bu kapının benzeri oda binanın Ortaköy yönünde de yer almaktadır

 

Sarayı rıhtıma bağlayan anıtsal merdivenlerin önünde ise manzarayı kesmemek için rıhtım kapısı konulmamıştır. Bu nedenle güvenlik tedbiri olarak bir nöbetçi kulübesi yerleştirilmiştir. Şiddetli lodos fırtınaları kaplamaların bozulmasına yol açmış olmalı ki, set duvarda onarımda kullanılacak taş plakalar özel seçilmiştir.

 

Sağda arka planda Beşiktaş askeri rüşdiyesinın yan cephesi ile Müvezzi Sokak’a bakan ahşap evler görülmektedir. Daha yukarıda ise belli belirsiz Yıldız Sarayı yapıları seçilmektedir. Solda kulübesinin bir kısmı ile taş topuzlu minaresi görülen yapı küçük Mecidiye Camiidir

 

Sultan Abdülaziz’in yaptırdığı Çırağan Sarayı, Beylerbeyi ve Dolmabahçe Sarayı’na nazaran daha kitlesel bir etki yaratır. Dolmabahçe’nin ince uzun yapısına karşı Çırağan tek parçadan oluşmaktadır.

 

Saray ve diğer binalar büyük bahçelerle birbirinden ayrılmış olup 10 metre genişliği ve 300 metre uzunluğu ile kutsal bir görüntü verir. Denizden bakıldığında etkileyici bir görünüm elde etmek amacıyla rıhtımın gerisine yaklaşık 1 metre yüksekliğinde bir set bahçe yapılmış ve mermer şebekesidir parmaklık ile rıhtımdan ayrılmıştır. Bu bahçenin gerisinde bodrum kat yüksekliğinde bir duvar yer alır.

Saray, her iki yönde 150 metre kadar uzağa ve iki taçkapı ile ulusallığı vurgulanan bu duvarın üstüne oturmuş izlenimi vermektedir. Alçak bitkiler ve yürüme yolları ile oluşturulan set bahçe bu duvarı ve ana yapıyı örtmemektedir.

 

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Merhaba Sevgili Okurlarım. 


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam

sinop web tasarım sinop erkek öğrenci yurdu sinop kız öğrenci yurdu sinop kız yurdu arslan pansiyon sinop