SON DAKİKA
reklam
reklam

Omuz Yırtığı Hakkında

Köşe Yazarı: NURCAN ÜÇ   Eklenme Tarihi: 18 Kasım 2023, Cumartesi - 15:12   Okunma Sayısı:

 

Profesyonel doktor tarafından omuz yırtığı garantili bir şekilde gerçekleştiriliyor. Bunun haricinde omuz kısmında meydana gelen kas yırtılmalarında da doktor klinik merkezinden hızlı bir şekilde tanı ve tedavi hizmetleri alabilirsiniz. Bu sağlık sorunu birçok bireylerde görülüyor fakat belirtileri hemen fark edilmeyebiliyor. Bu da hastanın uzun süreli olarak huzursuz kalmasına yol açıyor.

**************************************************************************

Omuz yırtıkları neden oluşur

Toplumda en sık görülen sağlık sorunları arasında omuz yırtığı yer alıyor. Bu problem birçok nedenlere bağlı olarak meydana gelebiliyor. Özellikle yoğun ağırlık çalışmaları, gün içerisinde ağır eşyaların doğrudan omuz üzerinden taşınması, ileri yaş etkeni, önceki dönemlerde geçirilen kalitesiz omuz ameliyatları, omuz kas gruplarında oluşan birtakım zedelenmeler gibi olumsuzluklar omuz kasları yırtılmasına neden olabiliyor.

**************************************************************************

Omuz yırtığını nasıl anlayabiliriz

Bu sorunun birçok sinsi belirtileri olabilir. Bu sebeple omuz yırtığı belirtilerinde hemen doktora başvurulması gerekir. Kronik ve dinlenme sırasında ağrı, kalitesiz beslenme ve uyku süresi, günlük spor aktivitelerinde zorluk çekilmesi, kaslarda gevşeme hissi ve kuvvet kaybı, hareketlerde kısıtlılık, omuz kısmının hareketsiz tutmak tercihi en temel belirtilerdir.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından da önemsenen omuz yırtığı tanısı kolayca yapılıyor. Tanıda ilk olarak hasta fiziksel muayenesi, yaş faktörü, mesleği ve öyküsü hakkında ön bilgiler elde ediliyor. Sonrasında manyetik rezonans, ultrason, tomografi ve röntgen gibi birçok teşhis uygulamalarına geçilir. Sorunun boyutuna göre bu tanı seçeneklerinin tümü veya birkaç tanesi uygulanabilir.

**************************************************************************

Diz Artroskopisi Hakkında

Diz artroskopisi aslında cerrahi bir işlemdir. Artroskopi diğer bir tanımlama olarak da diz, omuz, el ve ayak bilekleri gibi bölgelerde meydana gelen işlev sorunlarının kameralı ve ışıklı sistemler üzerinden tespit edilmesidir. Bu uygulama doğrudan ilgili uzman hekim tarafından gerçekleştiriliyor. Bu nedenle risk faktörleri mümkün değildir. Fakat hijyenik bir ameliyathane ortamından gerçekleştirilmesi önemlidir.

Her yaştan bireylere hitap eden diz artroskopisi tanı uygulamasına daha çok ilgili bölgelerde ağrı, sızı, kas gruplarında yırtılma gibi işlev sorunlarında gereksinim duyulur. Bu bakımdan yukarıdaki belirtilerde hemen doktorunuza başvurup gerekli tanı ve tedavi seçeneğinden faydalanmanız tavsiye edilir.

**************************************************************************

Diz Artroskopisi Faydaları

Birçok faydalar sunan bu uygulama bu sebeple uzman doktor kliniği tarafından da güvenle tavsiye ediliyor. Profesyonel bir doktor üzerinden bu tanı seçeneğinden faydalandığınızda tedavi sürecinizi daha kısaltabilirsiniz. Bu doğrultuda zamandan tasarruf elde edebilirsiniz. Bu uygulamada herhangi ağrı hissetmeniz söz konusu değildir. Bunun haricinde yaş faktörünüz fark etmeksizin uygulamadan faydalanabilirsiniz.

**************************************************************************

Donuk Omuz Nasıl Meydana Gelir?

Donuklaşan omuz sorunu omuzlarda ağrı ve hissiyat kaybı, hareketlerde kısıtlılık, gün içerisinde egzersiz çalışmaları yapılma isteği azalması gibi birçok durumlar sonucunda meydana gelebilir. Ayrıca donuk omuz sorununda bugün daha etkili tedavi yöntemleri gerçekleştiriliyor.

**************************************************************************

Donuk Omuz Nasıl Tedavi Edilir?

Problemin tedavisinde birçok yöntemler mevcuttur. Fakat donuk omuz sorununda genellikle ilk tedavi seçeneği olarak ilaç tedavisi söz konusudur. Bu tedavi yöntemi daha çok hafif düzeyde meydana gelen omuz kasları yırtılmalarında gerçekleştirilir. Daha ciddi durumlarda enjeksiyon, fizik tedavi seçenekleri, egzersiz tedavisi ve tüm bu tedavi seçeneklerinden beklenilen başarılı sonuçlar elde edilmemesi durumunda en son ve en etkin tedavi uygulaması olan cerrahi tedavisi gerçekleştiriliyor.

Cerrahi müdahale doğrudan ameliyathane ortamında uygulanır. Bu sebeple hastanın ayrıca 24 ila 48 saat aralığında sağlık merkezinde istirahat ettirilmesi mümkündür. Doktorunuz tarafından ayrıca bu konu hakkında sizlere bilgiler sunulacaktır. Donuklaşan omuz sorunu uzun süreli olarak devam ettiğinde hastalarda yaşam kalitesini düşürür. Bu nedenle henüz ilk belirtileri görüldüğünde donuk omuz tedavi yöntemlerine başvurulmalıdır.

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Merhaba Sevgili Okurlarım. 


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam

sinop web tasarım sinop avukat sinop ceza avukatı