SON DAKİKA
reklam
reklam

Olsa da olmasa da

Köşe Yazarı: Cengiz BAYSU   Eklenme Tarihi: 10 Haziran 2021, Perşembe - 16:05   Okunma Sayısı:

23 Mayıs 2020 Cumartesi… Rotterdam şehrindeki LAURENSKERK kilisesi çanlarla Âşık Veysel’in “Uzun ince bir yoldayım” türküsünü melodi şeklinde çalmıştı.

O haftanın içinde İzmir’de iki ayrı caminin ses yayın sistemine sızarak Türkçe parça çalan kişi veya kişiler daha yakalanmadan böyle bir olay olması biraz düşündürücü geliyordu insana…

 

*Uygar olmanın bir yerde hazımlı olmak gerektiği mi yansıtılmak istenmiştir?

*Yoksa orada da kilisenin çan sistemine giren mi olmuştur?

 

***                         ***                         ***

 

   İslam coğrafyasındaki kaos ve iç savaş sebebiyle tarihi miras yok oluyor, kültürel kodlar siliniyormuş. Irak’ın işgalinde 15 bin tarihi eserin ülke dışına kaçırılmış olmasını, Afganistan ve Suriye’de bu durumun hâlâ devam ediyor olmasını kime şikâyet edeceğiz?

 

***                         ***                         ***

 

   Fransa’nın antisemitizm içerdiği için silinmesini talep ettiği 350 milyon tweet için Twitter olumlu yanıt vermiş, Türkiye’nin taleplerini ciddiye almamıştı. Amerikan askerleri YPG ile aynı safta mücadele ediyormuş. Üniformaları bile aynıymış. Norveç Mülteci Konseyi, Felluce’de açlıktan ölümlerin başlayacağını söylemiş.

 

***                         ***                         ***

 

   Dünyada 1 milyarın üzerinde insan günlük 1 doların altında gelirle yaşamını sürdürürken 800 milyon insan açlık sorunuyla karşı karşıya imiş. Diğer taraftan dünyanın en büyük 50 bankasının toplam varlıklarının büyüklüğü, 187 ülkenin bir yılda ürettiği gayrisafi yurt içi hâsılaya denk geliyormuş.

 

***                        ***                         ***

 

   Kadına şiddet konusu Batılı devletler ve kurumlar tarafından başta Türkiye olmak üzere gelişmekte olan pek çok ülkeye karşı bir hesap sorma aracı olarak kullanılıyorsa da, AB Temel Haklar Ajansı (FRA)’nın yayımladığı “Kadına Yönelik Şiddet: AB Düzeyinde Araştırma” adlı rapor bunu yalanlıyormuş. Rapor, AB ülkelerinde 15 yaşından itibaren her üç kadından birinin fiziksel ve cinsel şiddete maruz kaldığını belgeliyormuş.

 

***                         ***                         ***

 

   Kapitalist anlayışla şehirlerin çehresi hızla değişiyor, birey ve toplumlar bağlı bulundukları medeniyet değerlerinden uzaklaştırılıyormuş. Yok efendim, gökdelen ve rezi(L)danslarla komşuluk mahalle kültürünü yok ediyormuş, ya da her gün bir yenisi açılan AVM’lerin alışveriş alışkanlıklarını kökünden sarstığı ve çarşı kültürünü sildiği söyleniyormuş.

 

***                         ***                         ***

 

 

   “Miş’li geçmiş zaman”la yazdığım resmi raporlara dayalı bu alıntıları dikkate almayınız. Böyle söyleyenler aynı zamanda seyredenlerdir… AVM’leri kim kurdu, bu ülkeye kim getirdi? Tv’lerde dizileri kimler yapar, kimler oynar? Partnerlik kavramını kimler uygular? Kadına şiddeti kimler tatbik eder? Tabii ki, bu davranışlar ancak Hödükistan’ın mensuplarına yakışır.

 

***                         ***                         ***

 

   Bu konularda yüzlerce yazı yazılmıştır. Kime ne olmuş, kime hesap sorulmuş, hangi yayın durdurulmuş? Az gelişmiş ülkeler, kendilerini Avrupa’yı, Amerika’yı etle sütle besleyen işgal edilmiş toprakların mazlumları olarak görmeye başladılar.

   Yine bu ülkelerin insanları, eski teknoloji ürünlerinin hurdalığı olarak görüldüklerini ve ana dillerini kaybedip karanlıkta arayan veya adalet kavramını su içip göğe bakan tavuk gibi algılayan duruma düşmüşlerdir. Onlara zavallılıklarını kim hatırlatacak?

 

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Merhaba Sevgili Okurlarım. 


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam

sinop emlak sinop pansiyon sinop günlük kiralık daire sinop web tasarım güneş paneli güneş enerjisi güneşten elektrik üretme