SON DAKİKA
reklam
reklam

Tarihin garip cilveleri - II -

Köşe Yazarı: Cengiz BAYSU   Eklenme Tarihi: 19 Temmuz 2021, Pazartesi - 23:51   Okunma Sayısı:

 

Emekli olduktan sonra

 

   20 Temmuz 1974’te icra edilen Kıbrıs Barış Harekâtı üzerinden 46 yıl geçti. Kıbrıs’ta görev yaptığım yıllarda şehitlikleri çok gezdim. Harekât esnasında Lefkoşa’daki Türk birliğinde görevli olup şehit düşen Anadolu çocukları Beşparmak Dağları’nda özel şehitliğe taşınırken de nezaret etmiştim. Yeniden defin sırasında dua yapılırken gözyaşlarıma sahip olamamıştım.

 

   Emekli olduktan sonra ilk gidişimde de o topraklara ayak basarken çok heyecan duymuş, otelde yerleşmeyi müteakip eski mücahit komutanlarını ve Girne Limanı’ndaki balıkçı Hüseyin Amca’yı aramıştım.

 

   Hüseyin Amca, oradaki mücadeleye katılan yiğitlerden birisidir. Az konuşan bir yapısı vardır. Balık ağ ve malzemeleri sattığı bir dükkânı vardı. Ben oraya gider altından girer, üstünden çıkar onu konuştururdum. Anlattıkları Kıbrıs harp tarihine girecek nitelikteydi Hayattaysa sağlıklı ömürler diliyorum. Vefat ettiyse nurlar içinde yatsın!

 

Günümüze doğru

 

… 15 Kasım 2000-Avrupa Parlamentosu, Kıbrıs’taki Türk kuvvetlerinin geri çekilmesi çağrısını tekrarlıyordu.

 

5 Eylül 2001-Avrupa Parlamentosu 2004 yılında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY)’nin AB üyeliğinin gerçekleşeceğini açıkladı.

11 Kasım 2002-Kofi Annan Kıbrıs çözüm planını Türk ve Rum taraflarına sundu.

10 Aralık 2002-Kıbrıs Türklerince Lefkoşa’da “Barışa evet Annan planına hayır” mitingi yapıldı.

 

13 Aralık 2002-Kopenhag zirvesi sonuç bildirgesinde Güney Kıbrıs’ın AB’ye alındığı açıklandı. 18 Aralık’ta Türk Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin tam üye yapılması kararını tanımayacağını açıkladı.

 

… Görüşmeler, mitingler, haykırışlar sürüp gidiyor; AB’nin sınırları Doğu Akdeniz’e varmış oluyordu. Denktaş, bu zorlu günlerin yılmaz mücadelesini veriyordu… Özellikle son günlerinde bile Kıbrıs’a olan sevdasını dile getiriyordu…

 

20 Temmuz nedeniyle Rauf Denktaş’a da rahmetler olsun

 

   Kıbrıs davasının asil evlâdı ve amansız takipçisi R. Rauf Denktaş’ı ölüm yıldönümünde anıyoruz. Ömrünü bu uğurda hiçe saymış, yurt ve ulus sevgisini Anadolu coşkusuyla kalbinde yaşatmış bir devlet adamıdır.

 

   Kıbrıs’ta görev yaptığım 1982-1984 yılları arasında kendisiyle beş kez görüşme imkânım olmuştu. Türk ordusunun mensuplarına karşı her zaman çok kibar, şefkat dolu bir tavır sergiler ve çok değer verirdi. Kendisine karşı her zaman çok hürmetkâr davranmışımdır.

 

Tören günlerinde

 

   Merhum Denktaş’ın Barış Harekâtı’nın kutlanması törenlerinde yaptığı konuşmalar milli hislerle dopdoluydu. Gözleri nemlenir, insanlara heyecan veren sözleriyle büyük coşku sağlardı. Kendisini ve Kıbrıs Barış Harekâtı’nda hayatlarını kaybedenleri rahmet ve minnetle anıyorum. Nurlar içinde yatın!

 

 

 

 

 

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Merhaba Sevgili Okurlarım. 


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam

sinop emlak sinop pansiyon sinop günlük kiralık daire sinop web tasarım güneş paneli güneş enerjisi güneşten elektrik üretme