SON DAKİKA
reklam
reklam

Zenginlik Neredir?

Köşe Yazarı: ELİF ÇINAR   Eklenme Tarihi: 31 Aralık 2022, Cumartesi - 12:34   Okunma Sayısı:

Zenginlik, insanın ruhunda, aklında, gönlünde, yüreğinde, hislerindedir. Bazen iki bar- dak çay sıcaklığında, bazen bir çocuğun gülüşünde, bazen bir kitap satırında, bazen sevdiğinin ellerinde, bazen gönül okşayan tesellil- erde, yüreğe dokunan kardeşliklerde, kalbi titreten aşklardadır.

Güzel dostlarınız, hoş sohbetleriniz, gören göz- leriniz, gülen yüreğiniz, heyecanlı düşünceleriniz, pencere önünden uçan kumrularınız var mı?

Gönlünüzce gülebiliyor, mutlu hissedebiliyor, bir yudum çayda huzuru hissediyorsanız zenginsinizdir. Umursamıyorsanız her insanı, yaralayamıyorsa sizi bedeninizden geçen kör kurşunlar, biliyorsanız hikâyenin devamını ve görüyorsanız resmin devamını siz zenginsinizdir.

Hissettiğiniz kadar zengin hissedemediğiniz kadar fakirsinizdir.

Tutunduğunuz bir hayat felsefeniz varsa varlığınız vardır.

Güzel dostlarınız, kötü gün komşularınız, arkanız- dan kuyu kazmayan iş arkadaşlarınız, sadece ticaret yapmadığınız müşterileriniz varsa zenginsinizdir, bon- cuk gözleriyle size anne baba diyen bir çocuğunuz varsa çok zenginsinizdir. Hem de çok...

Yatağa yattığınızda vicdanınızı dürten bir şeyleriniz varsa, saksıda kuruyan çiçekleriniz, küsen sevgiliniz, vakit ayıramadığınız kediniz, saçını okşamadığınız çocuklarınız, yarım kalan kitaplarınız, hiç giymediğiniz kıyafetleriniz, gülümseyemediğiniz aynalarınız varsa siz fakirsinizdir. Elinizdeki hikaye yarım kalmışsa, çıka- mamışsanız kendi hayallerinizin merdivenlerini, evet siz çok fakirsinizdir.

Seviyorsanız aynadakini her haliyle, vedalaşabiliyor- sanız anılarla, eski defterleri eskide bırakabiliyorsanız ve kendi çocukluğunuza da teselli verip göz yaşlarını silebiliyorsanız büyümüş ve zengin olmuşsunuzdur.

Kıskanmıyorsa gönlünüz başkalarının mutluluğunu, zor zamanlarda geçeceğine inancı varsa acı dolu yüreğinizin, darda kaldığında küfretmiyorsa diliniz kadere, sınava da sınayana da inancınız varsa gerçek zengin sizsiniz.

Güvenemiyorsanız hiç kimseye, küçük bir çocuktan bile çekiniyorsanız, çorbanızı paylaşacak hiç kimseniz yoksa, arada sırada yeni bir yazarla kesişmiyorsa yol- larınız, her yağan yağmur sizi rahatsız ediyorsa, dilini- zle kırabiliyorsanız bir başkasını, empati yapamıyorsanız siz için zenginlik çok uzaklardadır.

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Merhaba Sevgili Okurlarım. 


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam

sinop web tasarım sinop avukat sinop ceza avukatı