SON DAKİKA
reklam
reklam

2023 EYLÜL AYI AÇLIK VE YOKSULLUK SINIRI

Köşe Yazarı: Zafer ÖZCİVAN   Eklenme Tarihi: 17 Kasım 2023, Cuma - 11:55   Okunma Sayısı:

Açlık ve yoksulluk sınırı her ay hesaplanmasına rağmen maaşlar hesaplanırken maalesef dikkate alınmıyor. Asgari ücret ve emekli maaşları gerçekçi olmak gerekirse açlık sınırı baz alınarak değerlendirilmeli ve bu sınırın altında maaş olmamalıdır.

Açlık sınırı, dört kişilik bir ailenin normal beslenmesi için gerekli olan protein vd. gibi gıda maddelerinin hesaplanarak aylık giderin belirlenmesinden oluşan bir sonuçtur. Günümüzde yüksek enflasyon nedeniyle dar ve sabit gelirli ailelerin birçoğu et, süt vs. gibi ürünlere ulaşamamakta hatta çocuklarına yumurta bile yedirememektedir. Bir insan her gün makarna, bulgur gibi yiyecekleri yiyemez ve yaşamını idame ettirebilmesi için vitaminlere de ihtiyacı olduğu kesindir. Normal beslenebilmesi için ise maddi güce ihtiyacı olduğu aşikardır. Maddi güçten yoksun olunca yani bir takım gerekli olan gıda maddelerine ulaşamayınca ileriye dönük sağlık problemleri ortaya çıkabilir. Bu da toplum sağlığı açısından önemli bir risk faktörüdür.

Yoksulluk sınırı ise gene dört kişilik bir ailenin normal şekilde beslenmesi gereken gıda ürünlerinin aylık toplamına ilaveten barınma, giyinme, ısınma, eğitim, sağlık gibi giderlerinin de ilave edilmesinden oluşmaktadır. Yaşadığımız dönemde ekonomik koşullar gereği yoksulluk sınırında ücret alan kesimin oldukça az olduğunu tahmin etmek zor değildir. Özellikle büyük kentlerimizde yaşam koşulları sürekli zorlaşmakta hatta ve hatta ekonomik zorluklardan dolayı memleketlerine dönen aileler de çoğunluktadır. Eskiden köyden kente göç vardı ama o dönemlerde özellikle çocukların istikbali düşünülerek tahsil hayatını devam ettirmek en önde gelen sebeplerden birisi idi. Köyden kente göç nedeniyle köylerde tarım arazileri boş kaldığından ekim alanları da boş kalabiliyordu. Günümüzde ise ülkemizin her yerleşim biriminde olmak üzere 213 tane üniversitemiz mevcuttur. Dolayısıyla kentten köye göç mantıksız da değildir. Memleketine dönen vatandaş mesleğini icra edebileceği gibi çocuklarını da istediği okulda okutabilir onlara iyi bir gelecek sunabilir.

Ülkemizde yaşadığımız yüksek enflasyon, alım gücünün her geçen gün azalması, hayat pahalılığının yükselmesi nedeniyle fakirlik veya yoksulluk oranında artış görülmektedir. İçinde bulunduğumuz dönemde çalışan nüfusun %40 civarı asgari ücretle yaşam savaşı vermektedir. Bunlara yaklaşık 15 milyon emekli sayısını da ilave edersek nüfusumuzun yarısı açlık sınırının altında yaşamaktadır. Asgari    ücret ve emekli maaşlarına yapılan yüksek oranlı zamlar, kısa sürede enflasyona yenik düşerek açlık sınırının altında kalmaktadır. Dolayısıyla maaşlar için en ideal çözüm TÜİK tarafından her ay açıklanan TÜFE oranı baz alınarak her ay güncellenmesi olacaktır.

BİSAM'ın açlık yoksulluk sınırı raporuna göre, Türkiye'de dört kişilik bir aile için açlık sınırı eylülde 12 bin 612 TL, yoksulluk sınırı ise 43 bin 623 TL oldu.

DİSK Birleşik Metal-İş Sınıf Araştırmaları Merkezi (BİSAM) Eylül 2023 dönemi açlık yoksulluk sınırı raporunu açıkladı.

BİSAM'ın yaptığı hesaplamaya göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için aylık yapması gereken gıda harcamaları tutarı Eylül 2023 için 12 bin 612 TL oldu.

Açlık sınırı üzerinden hane halkı tüketim harcamaları esas alınarak yapılan hesaplama sonuçlarına göre ise yoksulluk sınırı 43 bin 623 lira olarak hesaplandı.

Yetişkin bir erkeğin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için tüketmesi gereken gıdaların aylık karşılığı 3 bin 451 TL oldu. Bu değer yetişkin bir kadın için 3 bin 297 TL, 15-18 yaş bir genç̧ için 3 bin 549 TL, 4-6 yaş arası bir çocuk için 2 bin 314 TL oldu.

EN ÇOK MALİYET SÜT ÜRÜNLERİNDE

Günlük harcamalarda Eylül 2023'de en yüksek maliyet grubunu süt ve süt ürünleri grubu 138,16 liralık harcama gereksinimi ile oluşturdu.

Et, tavuk ve balık grubu için yapılması gereken minimum harcama tutarı ise 81,94 lira oldu. Sebze ve meyve için yapılması gereken günlük harcama tutarı ise 89,38 liraya ulaştı.

Ekmek için yapılması gereken harcama tutarı günlük 33,38 lira olurken katı yağ ve sıvı yağ ise 23,99 liralık masraf yapılması gerekti. Yumurta için 8.97, şeker, bal, reçel ve pekmez için ise 11.53 lira harcama yapılması gerekti.

Kaynak: BİSAM

ZAFER ÖZCİVAN

Ekonomist-Yazar

[email protected]

 

 

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Merhaba Sevgili Okurlarım. 


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam