SON DAKİKA
reklam
reklam

Üç ülke arasındaki sorunlar

Köşe Yazarı: Cengiz BAYSU   Eklenme Tarihi: 13 Ocak 2021, Çarşamba - 12:01   Okunma Sayısı:

 

Ermenistan ile Türkiye arasında sorunlar

Paşinyan ile ilgili yazı yazmak istemiyorum, ama komik adam doğrusu. Yine ona birkaç satır ayırdım. Muhterem (!), “Alçaktan Uçan Güvercin” dizisinin vaz geçilmez aktörü… Dağlık Karabağ Savaşı’nda Azerbaycan tarafından aldığı büyük yenilgi sonrası Ermenistan’da hain ilan edilmişti.

 

Başbakan Nikol Paşinyan, yayımladığı yeni yıl mesajında Türk ürünlerinin ülkeye girişini 6 ay yasaklama kararı aldıklarını açıklamış. “Türkiye’ye 6 ay geçerli olacak şekilde ağır yaptırımlar uyguladık” diyen Paşinyan, “Bu kararımız ile Türkiye pazarı sarsılmış durumda. Eğer Azerbaycan’a destek vermekten vazgeçerlerse kararımızı tekrar gözden geçiririz” ifadelerini kullanmıştır...

 

Bizde güzel bir söz vardır: “Ayranı yok içmeye…” diye başlar. Şaşkın mıdır, medyada meşhur mu olmak ister, yenilen pehlivan mıdır, bilemiyorum. Akşamcı veya akşamdan kalma da olabilir. N’olur Paşinyan, kaldır şu ambargoyu da rahat bir nefes alalım (!). İki ülke arasında tek sorunun sen olduğunu bil artık.

 

***                               ***                             ***

Fransa ile Türkiye arasında sorunlar

 

*Libya’da çıkar çatışmaları,

*NATO içinde çekişme,

*Doğu Akdeniz’de Yunanistan lehine taraf olma,

*Suriye’de DSG’ye destek verme,

*Hz. Muhammet karikatürü ve karikatürü basan derginin faaliyetlerinin engellenmeyeceğinin açıklanması,

*MİNSK Grubu’nun üyesi olmasına rağmen Azerbaycan-Ermenistan barış görüşmelerinde kendisine yer verilmemiş olması

 

Tırmanışı körükleyen gelişmeler

Sorunların tırmanışa geçmesinde Oruç Reis araştırma gemisinin Kıbrıs Adası açıklarında doğalgaz arama ve sondaj faaliyetlerini sürdürmek istemesi, Fransız uçak gemisinin yanında bir iki destroyer olduğu halde Yunanistan ile Girit Adası’nda ortak tatbikat gerçekleştirmesi, Türkiye’nin Fransız mallarına boykot çağrısı, Fransa’daki Müslümanların hakir görülmesi gibi faktörlerin önemi inkâr edilemez.

 

***                               ***                             ***

Problem dünyanın her yerinde var

 

*Cicero’nun bir eserinde, “Hepimize insan deniyor, ancak sadece insani bilimler aracılığıyla uygarlaşmış olanlarımız insandır.”[i]

Umarım halen hayvan statüsünde olanlar (!) kendilerine pay çıkararak artık kadın cinayetleri işlemez, hayvanlara eza cefa etmez, ağaç kesmez.

 

*İspanyol avcılar tarafından Portekiz’de 540 geyik katledildi. Av partisi… Bunların yavruları ne oldu, bilen var mı?

 

*İtalya gibi Rönesans’ın beşiği bir ülkede yılbaşı kutlamaları nedeniyle atılan havai fişekler, yüzlerce kuşun ölümüne sebep oldu. 1-2 dakikalık bir gösterinin sonucunda yaşanan bu cinayet affedilecek gibi değil. Nedir bu canlıların insanlardan çektikleri?

 

 

 

[i] Cicero, de Republica, 1, 28

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Merhaba Sevgili Okurlarım. 


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam

sinop emlak sinop satılık daire sinop kiralık daire