SON DAKİKA
reklam
reklam

Gençler iş hayatından ne bekliyor?

Eklenme Tarihi: 11 Haziran 2019, Salı - 10:41   Okunma Sayısı: 91585
Gençler geleceklerinden endişe duyuyorlar. İş hayatında onları nelerin beklediğini merak ediyorlar. Bu kriz ortamında iş hayatı yerine akademik kariyere yönelmeyi doğru bulanlar da az değil... 

 

 

İSTANBUL

96 bin 269 çalışanın temsil edildiği “Türkiye'nin En İyi İşverenleri Benchmark” araştırmasının sonuçları açıklandı. Araştırma bulgularına göre, Z kuşağının beklentileri saygı ve gurur alanlarında diğer kuşaklardan farklılaşıyor. Üç kuşağın ortak paydası ise iş yerinde güven.

Great Place to Work Enstitüsü tarafından yapılan “Türkiye'nin En İyi İşverenleri Benchmark” araştırmasında 96 bin 269 çalışan temsil edildi. Araştırmaya katılan çalışanların yüzde 82’sini Y kuşağı oluşturdu. X ve Z kuşaklarının katılım oranları yüzde 9 olarak gerçekleşti. Araştırmaya göre, Z kuşağının işten beklentileri, X ve Y kuşaklarından farklı. Z kuşağı için ortaya çıkardıkları ürün ve hizmetler, esnek çalışma olanakları, bina ve ofislerin fiziksel şartları ile ilgili beklentileri diğer kuşaklara göre daha yüksek.

 

Z kuşağı hangi alanlarda mutlu, hangi konularda beklediğini bulamıyor?

Araştırmaya katılan Z kuşağı çalışanları, diğer kuşaklara göre daha fazla önemsedikleri ürün ve hizmetler, iş ve topluma katkı gibi saygı boyutları açısından incelendiğinde iş yerinde mutlu olduklarını belirtiyor. Bina ve ofisler, esnek çalışma koşulları, özel sosyal ve yan haklar gibi konularda ise beklentilerinin karşılanmadığını ifade ediyorlar. Araştırmaya katılan Z kuşağının yüzde 86’si “Ürünlerimizi ve hizmetlerimizi kesinlikle tavsiye ederim.” derken, yüzde 83’ü “Burada birlikte gerçekleştirdiğimiz işlerden gurur duymaktayım.” diyor. Yüzde 79’u topluma değer katma biçiminden memnun olduğunu belirtiyor. Bina ve ofislerinin iyi bir çalışma ortamı yaratmaya katkıda bulunduğunu, esnek çalışma koşulları ve özel sosyal yan haklara sahip olduklarını ifade eden gençlerin yüzdesi ise yüzde 68’de kalıyor.

 

Kuşaklar arası beklentiler farklı ama güven konusunda hemfikirler

İş hayatında Y kuşağı temsilcilerinin çok daha fazla olduğunu belirten Great Place to Work Türkiye Genel Müdürü Eyüp Toprak, “Araştırmada harika iş yeri kültürünün kuşaklar tarafından farklı şekillerde tanımlandığını gözlemliyoruz. Tüm kuşakların hem fikir olduğu konu ise güven. Harika bir iş yeri kültürü için kuşaklar arası güven zeminini sağlayabilmek bu nedenle önem kazanıyor. X kuşağı başarılı olmaya ve işini iyi yapabilmeye ehemmiyet veriyor. Y kuşağı yaptığı işte anlam arıyor. Z kuşağı diğer kuşaklardan esnek çalışma saatleri, sosyal olanak ve yan haklar konusunda ayrışıyor. Bu konularda beklentileri daha yüksek. Ayrıca gurur duyabilecekleri bir iş yerinde çalışmaya daha fazla değer veriyorlar.” dedi.

 

Yaptıkları işte anlam bulamayanların yüzde 60’ı yeni iş arıyor

Küresel çapta 400 bin Y kuşağı çalışanının dahil olduğu “Best Workplaces for Millennials” araştırmasına da değinen Toprak, şu bilgileri verdi: “Y kuşağı, kendilerine verilen sözlerden çok iş yerinde yaşadıkları tecrübelere itibar ediyor. Yaşadıkları deneyimler, unvanlardan ve sözlerden daha inandırıcı. Bu taleplerin karşılandığı iş yerlerinde çeviklik ve yenilikçilik konularında 8 kat daha verimli çalışabiliyorlar. Araştırmadan elde edilen verilere göre, yaptıkları işte anlam bulamayan Y kuşağı çalışanlarının yüzde 60’ı yeni bir iş fırsatı arıyor, yüzde 21’i bir sene içinde işini değiştiriyor.”

TNS Piar’ın “İşverenin Seçimi” araştırmasına göre Türkiye’nin en gözde üniversitelerinin yeni mezunları, en çok eğitim aldıkları alanda çalışmak istese de rotayı, akademik kariyere çevirenler de yok değil. Krizin işgücü piyasası üzerindeki tedirgin edici etkisi hem çalışanları hem de şu an işsiz olan kesimi umutsuzluğa sürüklüyor. Çalışanlar iş kaybetme korkusu yaşarken, iş arayanlar da küçülmekte olan bir ekonomideki istihdam daralmasının sıkıntısını çekiyor. Bu ortamda gelecek kaygısı yaşayan bir başka kesim de, kariyerlerine böylesine olumsuz bir ortamda adım atacak olmanın mutsuzluğunu omuzlarında taşıyan üniversite gençliği. Mezuniyet sonrası iş bulamama kaygısı, şirketlerden gelen iflas ya da tensikat haberleriyle pekişirken gençler geleceklerini garanti altına almanın yollarını arıyor. TNS Piar’ın 1 Haziran- 2 Temmuz 2009 tarihlerinde gerçekleştirdiği “İşverenin Seçimi (Employer of Choice)” araştırmasının sonuçları da tablonun iç karartıcılığını açık seçik ortaya koyuyor. Üniversitelerin üç ve dördüncü sınıfında okuyan, yüksek lisans ya da doktora yapan öğrencilerin iş hayatına dair beklentilerini ve tercihlerini anlamak üzere tasarlanan araştırmaya göre gençlerin yaklaşık üçte biri, iş hayatına atılmaya hazır hissetmiyor kendini. Ağırlıklı olarak İstanbul Teknik Üniversitesi, ODTÜ, Boğaziçi, Marmara, İstanbul, Koç, Sabancı, Bilkent, Bilgi, Ege, Yıldız Teknik ve Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencilerinin katıldığı çalışmada, gençlerin yüzde 27’si mezun olduktan sonra yüksek lisans yapmayı hedefliyor. Toplam 816 kişinin yer aldığı araştırmada gençlerin yüzde 54’ü çalışmak istedikleri firmayı değil, sektörü seçiyor. Çalışacakları departman ve bölümünde oldukça önemli olduğunu düşünen üniversite gençliğinin şirket tercihinde yüksek maaş ve sosyal haklar, yüzde 32’lik oranla ilk sırada yer alırken bunu yüzde 22 ile iş garantisi, yüzde 16 ile de yükselme imkanı takip ediyor. Ayrıca şirketlerin çalışma ortamı, işverenin çalışanlarıyla nasıl bir ilişki kurduğu da öğrenciler tarafından merak edilen başlıca konular arasında.

Şirketler kendilerini ‘iyi’ anlatmalı İlk kez gerçekleştirdikleri bu araştırmayla öğrencilerin zihinlerindeki şirketlerin kurumsal itibar düzeylerini ölçmeyi amaçladıklarını söyleyen TNS Piar Pazarlama Direktörü İnci Samimi, şirketlere de nitelikli iş gücünü çekmek ve doğru marka vaatlerini oluşturma konusunda yardımcı olmayı hedeflediklerini belirtiyor. “Firma bilinirliği, kurum itibarı, öğrencilerin mezuniyet sonrası planları ve krizin öğrencilerin iş bulma ve istihdam konularındaki düşüncelerine etkisini ortaya koymaya çalıştık” diyen Samimi, şirketlere de öneride bulunuyor: “Tanıtım ve iletişim faaliyetlerinde şirketin imajı kadar sektörün durumu ve geleceği hakkında da bilgi verilmeli. Ayrıca rekabet avantajı sağlayacak çalışma ortamı, insan ilişkileri gibi duygusal faktörler de anlatılmalı.” İş az, talep çok! Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik durumun iyi olmadığını düşünen gençler, önümüzdeki altı ayda -az da olsa- pozitif yönde ilerleme olacağını ümit ediyor. Kriz ortamında “mevcut işlerin talebi karşılamadığını” söyleyen yüzde 63’lük kesim, yakın gelecekte de bu durumun devam edeceği görüşünde. Gençlerin yüzde 20’si mezuniyet sonrası istediği sektör ve şirkette iş bulacağına inanmıyor. Yüzde 62’si herhangi bir alanda çalışmaya başlayacağını düşünürken bu konuda kararsız olanların oranı ise yüzde 18. Ancak krize rağmen en çok çalışılmak istenilen sektörlerin başında finans, bilişim, holding, IT geliyor.

Sonuçlara göre en popüler departmanlar ise mali işler ve finans, planlama, Ar-Ge, halkla ilişkiler, müşteri ilişkileri, İK ve üretim. Firma bilinirliğinin de ölçüldüğü araştırmada, gençlerin ilk akıllarına gelen şirketler arasında Koç Holding yüzde 16’lık oranla birinci, yüzde 12 ile Arçelik ikinci, yüzde 11 ile Turkcell ise üçüncü sırada yer alıyor. Yetkinliklere göre seçim Araştırma sonuçlarını yorumlayan Management Centre Türkiye Genel Müdürü Tanyer Sönmezer, üniversitelerle iş dünyasının birbirinden kopuk olmasından dolayı birçok gencin çalışma hayatına atılmaktan korktuğunu vurguluyor: “Bilmediklerinden çekiniyorlar. Dolayısıyla da daha tanıdık olan akademik hayata yöneliyorlar” diyor. Gençlerin hayal kırıklığına uğramamaları için sektör ve departman seçiminden önce kendi yetkinliklerini iyi analiz etmeleri gerektiğinin altını çizen Sönmezer, kararlarını popüler kültürün etkisiyle vermemeleri gerektiğini söylüyor ve ekliyor: “Kısa vadede yüksek gelir elde etmek yerine kendilerine uzun vadede yatırım yapacak şirketlere yönelsinler.” Msearch Kurucu Ortağı Barbaros Eneç ise okudukları bölümün üzerine işletme alanında yüksek lisans yapmayı düşünenlere, mezuniyet sonrası en az üç yıl bir şirkette çalışmalarını öneriyor. Gençlere “iş tecrübesini cebinize koyun sonra yolunuza devam edin” çağrısında bulunan Eneç, mühendislik yapmak isteyenlere ise ara vermeden akademik eğitimlerine devam etmelerini tavsiye ediyor

Kaynak: ÖZEL HABER
Editör: KÜBRA ÇELEPİ

reklam alanı

YORUMUNUZU BIRAKABİLİRSİNİZ

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Merhaba Sevgili Okurlarım..


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam