SON DAKİKA
reklam
reklam

Kendi hikayeni kendin yaz

Eklenme Tarihi: 16 Ekim 2020, Cuma - 10:42   Okunma Sayısı: 52298
Üniversite adayları sadece Yükseköğretim Kurumları Sınavından aldıkları puana göre değil, hayalleri, edinimleri, yetenekleri ve seçtikleri bölüme uygunluklarına göre sınırsız sayı ve oranda burs alabilecekler.

Üniversite adaylarına sadece Yükseköğretim Kurumları Sınavından aldıkları puana göre değil, hayalleri, edinimleri, yetenekleri ve seçtikleri bölüme uygunluklarına göre sınırsız sayı ve oranda burs verilecek. Maltepe Üniversitesi “Kendi hikayeni kendin yaz” başlıklı öğrenci kabul sistemini başlattı. Öğrenciler puanlarını öğrenmelerinin ardından bu kez geleceklerini yönlendirecek üniversiteyi seçmek için ter dökecek. Lisenin son iki yılını iyi bir üniversite hayalini gerçekleştirmek için ders çalışmak ve soru çözmekle geçiren öğrencilerin alacakları puanın yanı sıra bugüne kadar biriktirdikleri başarıları, yetenekleri; katıldıkları yarışmalarda kazandıkları dereceleri, hazırladıkları projeleri, hedefleri ve tabii ki hayalleri var. Öğrenciler fakülte ve bölüm tercihi yaparken bu kazanımları nasıl kullanacak? Hayallerinin ve yeteneklerinin üniversite yaşamına katkısı olacak mı? Tüm bu kazanımları üniversite kapısının anahtarı olarak kullanmayı sağlayan “Kendi Hikâyeni Yaz”, Maltepe Üniversitesi tarafından ilk kez 2019 YKS adayları için başlatılan ve kalıplaşmış tercih kurallarının aksine yeni dünya düzenine öncülük eden yeni “Öğrenci Seçme ve Kabul Sistemi”nin adı. Öğrenciler tercih dönemi öncesi ve sırasında yetenek, beceri ve mesleğe uygunluk koşullarına göre değerlendirilerek seçiliyor.

Tek şart online başvuru

Sınav öncesinde yararlanabilmek için tek şart, aday öğrencilerin Maltepe Üniversitesi’nde eğitim görmek istediği bölüme online başvuru yapması. Başvuru aşamasında öğrencilerin kişisel bilgilerini, yeteneklerini, projelerini ve sosyal sorumluluk çalışmalarını anlatan bir tanıtım dosyası sunmaları gerekiyor. YKS puanları açıklandıktan sonra tercih döneminde başvuru yapacak adaylar için indirim veya burs kazanmanın yolu, seçtikleri bölüme uygunluklarının belirlenmesiyle olacak. Öğrencinin burs imkânlarından faydalanabilmesi için başvurduğu bölüme yerleşmiş olması gerekiyor.

İstek ve yetenek hayallerle buluşuyor

Bu proje ile öğrencilerin önünde yepyeni bir gelecek kapısı açıldığını söyleyen Maltepe Üniversitesi Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Cilacı Tombuş, Maltepe Üniversitesi’nde uygulanan kabul sistemiyle öğrencilerin öğrenim görmek istedikleri fakülte ve hayal ettikleri bölümlere, programlara kayıt olmalarının mümkün hale geldiğini belirtti. Maltepe Üniversitesi’nin yeni öğrenci kabul sistemiyle üniversite eğitimi boyunca sürecek desteğe hak kazanacak adayların aldıkları puanın yanı sıra, kişisel özellikleri ve yeteneklerine göre değerlendirileceğini söyleyen Tombuş, “Öğrencilere yüzde 100’e varan indirim ve ek burs kazanma olanağı sağlandı” dedi.

 

 

Hedeflenen 3 bölüm seçilebiliyor

Öğrencilerin “kendihikayeniyaz.com” web sayfasına giriş yaparak kayıt olması gerekiyor. Profil kısmındaki kişisel, eğitim, ilgi alanı, hikâye ile aile alanlarını dolduran öğrenci başarılarına dair belgeleri sisteme yüklüyor. En fazla hedeflenen 3 bölüm seçimi yapılabiliyor. Başvuru onayından sonra Maltepe Üniversitesi akademisyenlerince geliştirilen ve patentlenen özel yazılım programı, kendine özgü bir hesaplama yöntemi ile hedeflenen bölüm için kazanılan desteğin (burs oranı-indirim) oranını belirliyor. İlgili bölümlerin akademisyenleri de öğrencinin hikâyesini değerlendiriyorlar. Değerlendirme sonuçları ‘Burs Değerlendirme Komisyonu’nda karara bağlanıyor. Hem yazılımın hem de akademisyenlerin yaptığı değerlendirmelerin sonuçları Burs Değerlendirme Komisyonu tarafından ele alınıyor ve yüzde 100’e varan burs ve indirimler kazanılabiliyor. Başvuru yaparken öğrencilere kendisiyle ilgili ayrıntılı bilgiler vermesi öneriliyor. Lise döneminde yer aldığı projeler, bu projelere yönlenmesindeki nedenler gibi başlıklar değerlendirme kriterleri içinde dikkate alınıyor. Spor başarıları ve lisans, ödül bilgilerinin önemine de vurgu yapılıyor. “Mesleki Envanter Testi” ile de öğrencinin hangi mesleğe yatkın olduğuna yönelik değerlendirme yapılıyor.

Yeni dünya düzenine öncülük

Kendi Hikayeni Yaz, "Düşüncede Özgür, Eğitimde Çağdaş, Bilimde Evrensel" ilkesiyle hareket eden Maltepe Üniversitesi’nin gelecek vadeden üniversite adaylarının kişisel özelliklerine, ilgi alanlarına, yetkinlik ve başarılarına, projelerine, hayallerine, hedeflerine ve diğer adaylardan farklılıklarına bakarak ek indirimler ile burslar verdiği, kendi hikayelerini en başarılı şekilde yazarak geleceği inşa edecek nitelikli öğrencileri desteklediği sistemin adıdır. Öğrencilerin elde ettikleri kazanımları üniversite kapısının anahtarı olarak kullanmayı sağlayan “Kendi Hikâyeni Yaz”, Maltepe Üniversitesi tarafından ilk kez 2019 YKS adayları için başlatılan ve kalıplaşmış tercih kurallarının aksine yeni dünya düzenine öncülük eden yeni “Öğrenci Seçme ve Kabul Sistemi”nin adı. Öğrenciler tercih dönemi öncesi ve sırasında yetenek, beceri ve mesleğe uygunluk koşullarına göre değerlendirilerek seçiliyor.

Başvurular komisyon tarafından değerlendirilecek

Profilini eksik bilgi bırakmadan doldurduğuna emin olduktan sonra başvurunu onaylaman gerekiyor. Unutma, en fazla hedeflediğin 3 bölümü seçebiliyorsun. Başvurunu onayladıktan sonra Maltepe Üniversitesi akademisyenlerince geliştirilen ve patentlenen özel yazılım programı, kendine özgü bir hesaplama yöntemi ile kazandığın desteğin oranını belirliyor. İlgili bölümlerin akademisyenleri de senin hikayeni değerlendiriyorlar ve değerlendirme sonuçlarını Burs Değerlendirme Komisyonu’na gönderiyorlar. Hem yazılımın sonuçları hem de akademisyenlerin yaptığı değerlendirmelerin sonuçları Burs Değerlendirme Komisyonu tarafından ele alınıyor ve %100’e varan burs ve indirimler kazanabiliyorsun. Sonuçlar kayıt sırasında vermiş olduğun mail adresine online olarak gönderiliyor. Bununla birlikte ikinci bir teklif için YKS sonuçları açıklandıktan hemen sonra kendihikayeniyaz.com’a girip sınav sonucunda aldığın puanları profiline yazmalısın. Böylelikle ilk yapılan tekliften daha yüksek oranda bir burs veya indirim kazanabilirsin.

 

 

 

Kendini çok iyi anlatmalısın

Öncelikle hikayeni doğru anlatmalısın ki biz de senin yeni hikayeler yazmana destek olabilelim. Bu yüzden hikayeni oldukça detaylı anlat. Örneğin hangi projelerde yer aldın, bu projelere seni yönlendiren neydi, bu projeye nasıl bir katkın oldu gibi. Veya spor alanında çokça başarın varsa bunlar neler, neden bu spor dalını seçtin, aldığın ödülleri vb. konuları anlat. Bunları anlatırken de kanıt belgeleri yüklemeyi unutma. Ayrıca profil sayfasında yer alan Mesleki Envanter Testini de doldurursan hangi mesleğe yatkın olduğuna yönelik hem sen hem biz fikir sahibi oluruz.

Kaynak: ÖZEL HABER
Editör: MURAT İLTER

reklam alanı

YORUMUNUZU BIRAKABİLİRSİNİZ

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Merhaba Sevgili Okurlarım. 


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam