SON DAKİKA

LİGİN DEĞERİ DÜŞECEK

Köşe Yazarı: Kübra Çelepi   Eklenme Tarihi: 22 Mart 2019, Cuma - 10:26   Okunma Sayısı:

Türk Futbolu bir kez daha yabancı sınırlaması tartışmasının içine düştü. Türkiye Futbol Federasyonu'nun kulüplerle alacağı ortak karar doğrultusunda gelecek sezondan itibaren yabancı sınırlamasını 6+2+2 olarak düzenleyeceği iddia ediliyor. Yeni kurala gore Süper Lig kulüpleri  toplamda 10 yabancı ile sözleşme imzalayabilecek. Bunlardan 6’sı ilk 11’de aynı anda oynayabilecek. İki yabancı kulübede otururken, diğer ikisi tribune çıkmak zorunda kalacak. Federasyon toplamda 10 yabancı oyuncuyla sözleşme yapılmasına izin veriyor. Bunların tamamı kadroda yer almayacak. İlk 11’de 6 yabancı oyuncuya yer verilirken,  kulübede de 2 oyuncu yer alabilecek. Diğer iki oyuncu da tribune çıkmak zorunda kalacak.

Dört büyükler ve Başakşehir'in kadrosunda toplam 66 yabancı oyuncu bulunuyor. Bu kulüplerin toplam 356 milyon 200 bin euroluk kadro değerinin 245 milyon 150 bin eurosunu yabancı oyuncular oluşturuyor. Şampiyonluk mücadelesi veren Başakşehir ile Galatasaray ve zor günler yaşayan Fenerbahçe'nin kadrosunda 14 yabancı oyuncu bulunuyor. Galatasaray'ın 89 milyon 750 bin euroluk kadro değerinin 74 milyon 500 bin eurosunu yabancı oyuncular oluşturuyor. 52 milyon 450 bin euroluk Başakşehir'in yabancılarının değeri ise 36 milyon 350 bin euro. Fenerbahçe'nin 97 milyon euroluk kadro değerinin 61 milyon eurosunu yabancı oyuncular oluşturuyor. Başakşehir ve Galatasaray'ın ardından ligde üçüncü sırada yer alan Beşiktaş'ın kadrosunun maliyeti 77 milyon 180 bin euro. Siyah-beyazlılar'ın bu değerinin 57 milyon 800 bin eurosu 12 yabancı oyuncusuna ait. 40 milyon euro kadro değeri olan Trabzonspor'un ise 12 yabancı oyuncusu var. Bu oyuncuların toplam değeri 15 milyon 500 bin euro.

Yabancı kuralında yapılacak değişiklikle kulüplerin kadro değerlerinde büyük bir düşüş olacak, ellerinde çok fazla yabancı oyuncu bulunduran kulüpler, birçok oyuncuyla ya yollarını ayırmak zorunda kalacak ya da oynatmadıkları oyuncular için yüksek ücret ödemek zorunda kalacak gibi duruyor. Bu durum da hem ligin hem de kulüplerin değerini ciddi anlamda düşmesi anlamına gelecek. Sürece hazır olmayan kulüpler büyük bir mali yükün altına girmiş olacak.

 

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumları


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam