SON DAKİKA
reklam
reklam

Kilo Vermek Elinizde

Köşe Yazarı: MELEK ŞAHİN   Eklenme Tarihi: 15 Ekim 2021, Cuma - 00:22   Okunma Sayısı:

Çok kıymetli okurlarım, sağlıklı ve kalıcı kilo vermek isteniyorsa düzenli bir beslenme programlı planlanmalı ve belirli ölçülerde her yiyecek tüketilmeli. Kilo vermek için yapılan ilk hatalarda biri şok diyetlerdir. Metabolizmanın yavaşlamasına neden olan bu diyetler kısa süre içerisinde kilo verdirebilir fakat verilen kilolar fazlasıyla tekrardan gelir. Çünkü metabolizma hızı zayıflama konusundaki kilit noktadır. Vücudu aç bırakmak metabolizmayı hızlandırmaz. Tam aksine yavaşlatır. Dolasıyla da sağlıklı bir şekilde kilo verimi gerçekleşmez. Kilo vermek için öncelikle proteinli besinler tüketmelisiniz. Bu besinle gün boyu tok kalmanıza ve daha as yemek tüketmenize yardımcı olmaktadır.

Yine vücutta yağ yakmaya yardımcı olan gıdaları tüketmelisiniz. Düzenli bir beslenme alışkanlığı edinmeli ve hem yağ hem protein hem de karbonhidrat tüketmelisiniz. Fakat bu tüketim değerleri ölçülü olmalıdır ve kişiyi tok tutmaya yardımcı olacak şekilde ayarlanmalıdır. Ayrıca vücudunuzda depolanmış olan yağları yakmak için spor veya yürüyüş tarzı hareketler uygulamalısınız.

Eğer sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteniyorsa, bunun için her gün mutlaka meyve tüketin. Meyveler lifli besinlerdir ve metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olurlar. Dengeli ve düzenli çalışan bir metabolizma vücuttan yağ atımının gerçekleşmesine yardımcı olur. Aynı şekilde sebze tüketimine de önem verilmelidir. Özellikle protein değeri yüksek olan besinleri mutlaka tüketiniz. Eğer spor yapmaya vaktiniz yoksa evde basit hareketler yaparak yağ yakabilirsiniz. Yağ kütlesinin azalması ile kas kütlesinin oluşmasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanında her gün mutlaka 2 litre su tüketmeye özen gösterin. Su içmek hem yağ yakımını destekler hem de vücudu toksinlerden arındırarak serbest radikallerin atılmasına yardımcı olur. Eğer alkol tüketiyorsanız azaltın. Eğer ki ideal kilonuza ulaşmak istiyorsanız kendinizi psikolojik olarak bu konuya hazırlayın ve destekleyin. Kendinize belli bir süre koymayın. Önemli olan doğal yollarla ideal kiloya ulaşmak olduğundan kendinizi bu süreçte yıpratmayın.

Fazla kilo probleminden kurtulmak isteyenler için geliştirilmiş birçok yöntem vardır. Bu konuda bitkiler, egzersizler ve doğal tarifler rota çizmenize yardımcı olmaktadır. İdeal bir şekilde zayıflamak istiyorsanız öncelikle vücudunuzun günlük ihtiyacı olan kalori miktarını hesaplamanız gerekmektedir. Bunun ardından her gün almanız gereken kaloriden daha fazlasını yakmalısınız. Metabolizma sağlıklı çalışmak için enerjiye ihtiyaç duyar. Kalorisi düşük diyetler uygulamak vücudun halsiz düşmesine neden olacağı için tavsiye edilmemektedir. Önemli olan sağlıklı beslenmek ve her zamankinden daha fazla hareket etmektir.

Çok kıymetli okurlarımıza sağlık dolu günler diliyorum.

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Merhaba Sevgili Okurlarım. 


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam

sinop web tasarım sinop erkek öğrenci yurdu sinop kız öğrenci yurdu sinop kız yurdu arslan pansiyon sinop