SON DAKİKA
reklam
reklam

DEĞERLİ OKURLARA TEŞEKKÜRLERİMLE…

Köşe Yazarı: ATİLLA ÇİLİNGİR   Eklenme Tarihi: 5 Haziran 2021, Cumartesi - 00:14   Okunma Sayısı:

Değerli Okur, Sevgili Dostlar;

26 Nisan 2021 Pazartesi gününden beri bölümler halinde yayınlanan ‘’O GECE’’ isimli kitabımın en son bölümü de yayınlanarak gerçek bir savaş öyküsünden yola çıkarak kaleme almış olduğum yaşanmış bu hayat hikâyesi sona erdi.

  Öyle sanıyorum ki, yazılı basında ve sosyal medya ortamında bir roman; günümüzde ilk kez okuruna bölümler halinde sunuldu. (Bundan 60-70 yıl önce resimli romanlar gazetelerde tefrikalar halinde okurlara sunulabiliyordu) Açık söylemem gerekirse, başlangıçta böylesine bir sunumun okurun dikkatini çekeceğini düşünmemiştim.

  Ancak, yaşanan gerçeklerin insani duyguları öne çıkarması; hele ki, savaş meydanlarının yiğit askeri Mehmetçiğin Kıbrıs’ta yaşanan ölüm, kalım savaşının onca kahrına, kendisine ateş eden bir millete mensup olsa da, esir düşenlerine hiçbir kötülük yapmadan, ondan aman dileyen insanlarına nasıl yardım ettiğinin öğrenilecek olması, yazı dizisine dikkat çeker diye düşünmüş ama inanınız her bölümün neredeyse on binlerce kez okunacağını hiç tahmin etmemiştim.

    Bu nedenle yazı dizisini baştan sonuna kadar ilgiyle takip ederek okuyan (bu yazıyı kaleme alırken dizinin okunma sayısı bir milyona yaklaşmıştı) herkese kalb-i şükranlarımı sunuyor, teşekkür ediyorum.

    Bir teşekkür de kitabımı bölümler halinde yayınlayan Tünaydın Gazetesi yönetimine. Sağ olsunlar bana gazetede bir köşe açarak, kitabımı her gün bölümler halinde aksaksız olarak siz değerli okurlarımıza ulaştırdılar.

    Evet, ne yazık ki, dünyanın pek çok yerinde hala savaşlar, terör olayları, türlü kargaşalar yaşanmaya devam ediyor. Ülkemizin yıllardır PKK-PYD-FETÖ terörü belasından çektiği maddi ve manevi acılar, kayıplar hepimizce malum. Suriye’deki savaştan kaçarak ülkemize sığınan milyonların ne yaşadıkları ortada…

  İki dünya savaşı yaşamış bu yaşlı gezegende yaşayan bizler; savaşın o acımasız yüzünü bilmeyen genç nesiller savaşın ne demek olduğunu ancak yaşandığında anlayabiliyoruz, anlayabiliyorlar. O zamanda iş işten geçmiş oluyor.

    Savaşta yaşanan onca insanlık dışı görüntülere rağmen; ‘İnsan-Savaş-Vahşet’ üçgeninde dahi insanca davranabilenler, insan kalabilmeyi becerenler de olabiliyor. İşte sizler bu yazı dizisinde böyle bir gerçeği okudunuz.

 Zaman, tarih sayfalarına not düşen gerçeklerin hafızasıdır. Gün gelir o sayfalar açılır, gerçekler birer birer söz alır. Öylesine gerçekler vardır ki, tarihe ışık tutacak pek çok olayı da hatırlatır.

 Savaşta yaşananlara inanamazsınız!

   O mahşeri ortamda yaşamla, ölüm arasına sıkışır dehşete kapılırsınız. Savaş bitse de etkisinden kurtulamaz, korkarsınız. 47 yıl önce ben bunların hepsini yaşadım.

Ama insanlığın gönüllere taht kurduğu o geceyi de hiç unutmadım, unutamadım. O gece her ne yaşandıysa bu gerçekleri bir gün mutlaka yazmalı, insanlık âlemi ile paylaşmalıyım diye kendime söz verdim. Ne mutlu bana ki, bu sözümü tuttum. Esir hayatları özgürlüğüne kavuşturan o gecenin kahramanlarına ithaf ettiğim bu romanımı/yazı dizisini sizler de okuyarak hem onları tanımış oldunuz, hem de bana güç verdiniz.

   Böylece bir kez daha insanlık kazanmış oldu. Sağ olunuz, var olunuz.

   Sevgilerimle.

 

Atilla Çilingir

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Merhaba Sevgili Okurlarım. 


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam