SON DAKİKA
reklam
reklam

UÇUK VE SEBEPLERİ

Köşe Yazarı: DİLARA CEREN TÜRKMEN   Eklenme Tarihi: 3 Aralık 2021, Cuma - 10:07   Okunma Sayısı:

Uçuk virüsleri en çok tükürük ve yakın temas yoluyla bulaşır. Virüsü taşıyan kişinin tükürüğünden, ortak kullanılan eşyalardan veya cinsel ilişki yoluyla kişiden kişiye geçebilir. Virüsün bulaşması için ortada bir uçuk olmasına gerek yoktur ve bu da önlem almayı zorlaştırır. Çoğu kişi virüsü küçükken yetişkinlerden kapar. Küçük çocukları öpmek veya örneğin yanaklarını sıkarak sevmek masum ama uçuk virüsünün bulaşması açısından riskli sevgi gösterileridir.

Virüs bulaşması için uçuğun çıkmış olması gerekmez,ama bir uçuğa dokunmak da virüsü bulaştırır. Öpüşmek veya bardak, çatal-kaşık, havlu, makyaj malzemesi, tıraş bıçağı benzeri eşyaların ortak kullanımı virüsün bulaşmasına yol açabilir. Üstelik ağzınızdaki uçuğa dokunduysanız ve ellerinizi iyice yıkamadıysanız, uçuğun vücudun başka bir bölgesine sıçramasına neden olabilirsiniz.

Uçuk virüsü kolay bulaşan bir virüs olduğundan uçuk sorunu da oldukça yaygın bir sorundur.

Uçuğu Önlemenin Yöntemleri

*Uçuğu olduğunu gördüğünüz kişilerle öpüşmekten kaçının.

*Kişisel eşyaları (havlu, makyaj malzemesi, tıraş bıçağı vb.) ortak kullanmayın.

*Ellerinizi sık sık yıkayın.

*Güneş kremi kullanın.

*Stresten uzak kalmaya çalışın.

*Ellerinizi yıkamadan gözlerinize ya da genital bölgelere dokunmayın.

*Uçuklara dokunmayın.

*Görünürde uçuk olmasa bile cinsel ilişkide prezervatif kullanın.

*Genital bölgede uçuk çıkmışken cinsel ilişkiden kaçının.

Uçuğun Tedavisini Yapma Yöntemleri

Değerli okurlarım: uçuğa yol açan virüs için herhangi bir ilaç ve kesin bir tedavi yöntemi yoktur. Yani virüs vücuda bir kere girerse hep vücutta kalır ve aktif olmak için uygun ortamı bekler. Ancak virüsü taşıyanların sadece yarısında uçuk görülür. Uçuğun tedavisinde ilaç kullanmak sadece geçici bir çözümdür ve zamanla bağışıklık sisteminizin zayıflamasına sebep olur. Uçuk da zaten bağışıklık sisteminin zayıflığından faydalanan bir hastalık olduğu için bir müddet sonra hastalık kısır döngüye girer. Ayrıca herpes simplex virüsü de ilaca karşı çok hızlı uyum sağlayabilen bir virüstür. Dolayısıyla bir müddet sonra kullandığınız ilaç da bir işe yaramayacaktır. Bu yüzden doğal tedaviler her zaman önceliğiniz olmalıdır.

Alacağınız tedbirlerle uçuğun çıkmasını veya daha fazla yayılmasını önleyebilir ve daha kısa sürede, çok fazla sıkıntı oluşturmadan iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Uçuğa müdahale etmezseniz iyileşmesi 2 haftayı bulabilir. Ancak evde uygulayabileceğiniz basit yöntemlerle bu süreyi 4-5 güne kadar düşürebilirsiniz.

Evde uygulanacak basit yöntem şudur:

Uçuğun üzerine buz ile soğuk kompres yada sıcak su torbası ile ılık kompres yapın ve bunu düzenli aralıklarla tekrar edin. Buz kompresi ya da ılık kompres ağrıyı azaltacaktır.

Yine, belirtileri hisseder hissetmez, uçuk çıkacağı anlaşılan bölgeye bir uçuk kremi sürülebilir. Ne kadar erken davranılırsa o kadar iyi sonuç alınır.

Uçuğa İyi Gelen Bitkilerden Bazıları

Sarımsak: Doğal antibiyotik olarak da bilinen sarımsak bu tedavide en etkili yöntemlerden biridir. Sarımsağı ezdikten sonra elinizle uçuğun üstüne yayın ve o şekilde 1-2 dakika boyunca masaj yapın. Sarımsağın suyunun uçuğun her yerine değdiğine ve homojen bir biçimde dağıldığına emin olun. Sarımsağın tedavi edici etkisini hissedeceksiniz.

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Merhaba Sevgili Okurlarım. 


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam

sinop web tasarım sinop erkek öğrenci yurdu sinop kız öğrenci yurdu sinop kız yurdu arslan pansiyon sinop