SON DAKİKA
reklam
reklam

Vedat Günyol Deneme Ödüllerinin Kazananları Açıklandı

Eklenme Tarihi: 18 Mart 2023, Cumartesi - 23:35   Okunma Sayısı: 40837
Vedat Günyol’u gelecek kuşaklara tanıtmak ve deneme alanındaki çalışmaları desteklemek amacıyla düzenlenen "Vedat Günyol Deneme Ödülü" her sene daha fazla eserin katılım sağladığı bir etkinlik olarak edebiyat dünyamızda özel bir yere sahip. Kaleme aldığı özel niteliğe sahip deneme, eleştiri, çeviri sorunlarını inceleyen yazılarıyla bildiğimiz bu değerli isim için, yine usta kalemlerimizden Cemal Süreya "Edebiyatımızın Cumhurbaşkanı" olarak nitelemiştir.

Kartal Belediyesi’nin öncülüğünde, Türkiye Yazarlar Sendikası, Türkiye PEN Yazarlar Derneği, Cumhuriyet Gazetesi, Kırmızı Kedi Yayınevi ve İstanbul Atatürk Mezunları Vakfı’nın desteği ile bu yıl 7.si düzenlenen Vedat Günyol Deneme ödüllerini kazanan isimler düzenlenen basın toplantısı ile açıklandı. Ödülleri kazanan isimler ödüllerini Haziran ayında gerçekleşecek olan 3. Kartal Kitap Fuarı’nda alacaklar.

Bu yıl depremzedelere adanan Vedat Günyol Deneme Ödülünü usta kalem Haydar Ergülen ‘Yayan Yapıldak’ adlı kitabıyla kazandı

Kartal Belediyesi Neptün Gezegen Kafe Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen basın toplantısına, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Âdem Uçar’ın yanı sıra Vedat Günyol Deneme Ödülü Seçici Kurulu Başkanı Avukat Celal Ülgen, Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Umut Veli Develi, yayıncı ve şair Mustafa Köz, şair-yazar-avukat Tahir Şilkan, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları, birim müdürleri, şairler, yazarlar ve pek çok Kartallı vatandaş katıldı. Yarışmada Vedat Günyol Deneme Ödülünü ‘Yayan Yapıldak’ adlı kitabıyla Haydar Ergülen kazandı.

Deneme türünün edebiyatımızda özgün ve seçkin yazarlarından Vedat Günyol’un anısını yaşatmak ve onu yeni kuşaklara tanıtmak amacıyla her yıl verilen deneme ödüllerine bu yıl 49 katılımcı başvurdu. 27 Temmuz-11 Kasım 2022 tarihleri arasında başvuran 49 katılımcının yapıtları Âdem Uçar, Adnan Özyalçıner, Arif Kızılyalın, Celal Ülgen, Hakan Unutmaz, Halil İbrahim Özcan, Hürriyet Yaşar, Hüseyin Köse, Mazlum Çetinkaya, Rengin Cemiloğlu, Tahir Şilkan, Uğur Kökden’den oluşan Vedat Günyol Deneme Ödülü Seçici Kurulu tarafından değerlendirildi.

Vedat Günyol Deneme Ödülü Seçici Kurulu Başkanı Celal Ülgen “Olgun, kıvrak bir Türkçeyle, her biri bir sözcük üstüne yazılmış kısacık denemeleriyle, sevdiği sözcüklere sanki borcunu öderken, okurunu da o sözcüklerin kendisindeki çağrışımları arasında, deneme dilinde keyifli gezintilere çıkaran değerli yazar Sayın Haydar Ergülen, ‘Yayan Yapıldak’ isimli deneme kitabıyla 7. Vedat Günyol Deneme Ödülü’ne layık bulunmuştur.”

Basın toplantısında kurul adına ödülleri açıklayan Celal Ülgen, gönderilen tüm kitapları ve dosyaları seçici kurulun okuyarak incelediğini ve değerlendirmeye tabi tutulduğunu söyledi. Seçici kurulun aldığı kararlar doğrultusunda ödüle layık görülenlerin belirlendiğini kaydeden Ülgen, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Olgun, kıvrak bir Türkçeyle, her biri bir sözcük üstüne yazılmış kısacık denemeleriyle, sevdiği sözcüklere sanki borcunu öderken, okurunu da o sözcüklerin kendisindeki çağrışımları arasında, deneme dilinde keyifli gezintilere çıkaran değerli yazar Sayın Haydar Ergülen,

‘Yayan Yapıldak’ isimli deneme kitabıyla 7. Vedat Günyol Deneme Ödülü’ne layık bulunmuştur.”

Seçiçi Kurul Özel Ödülü Tuğçe Isıyel ve Özgür Taburoğlu’nun

Yapılan değerlendirmelerde iki deneme yazarının eşit oy aldığını belirten Ülgen, iki yazara da ödül vereceğini açıkladı. Ülgen, “Kendine özgü bir dinginlik, retorik ve tevazu etiği geliştirdiği denemelerinde, öncelikle sonu gelmez bir kakofoniye kurban gitmiş kendi iç sesimizi, ardından toplumsal dünyanın diğer üyelerinin gitgide bizler için silikleşen ve “parçalı bulutlu” bir görünüme ulaşan varoluşunu derinden hissettirip belgeleyişiyle… deneme yazarı Sayın Tuğçe Isıyel; ‘Parçalı Bulutlu’ başlıklı kitabıyla Seçici Kurul Özel Ödülü’ne ve yazı eylemindeki oyunları, varlığa eşlik eden kahramanları; ışık, zemin, hayvan üçgeninde dirim belirtilerini ve bilinç akışındaki kesintileri olumsuz eleştiri diliyle değil de, yaşamın içinden olgularla, örneklerle, akıcı, sade, didaktik anlatımıyla işleyen deneme yazarı Sayın Özgür Taburoğlu, “Anlatı Desenleri” isimli 4 ciltlik kitabıyla Seçici Kurul Özel Ödülü’ne layık bulundu.” ifadelerini kullandı.

Genç Deneme Yazarı Ödülünü Kazanan Esila Ayık Basın Toplantısındaydı

Seçici Kurul adına ödülleri açıklayan Ülgen, “Kendinden önceki kuşaklarla kurulan iletişimin her yönüyle irdelendiği ve empatik bakış açısıyla ele alınan sade yazıları; günceli, fıkradan öte denemeye başarılı bir şekilde dökebildiği, ‘Z Bakış’ başlıklı kitabıyla Sayın Esila Ayık’a Genç Deneme Yazarı Ödülü’nün verilmesi uygun görülmüştür” dedi. Ödülü kazanan Ayık, basın toplantısına katıldı. Genç yazarın heyecanlı olduğu görüldü. Toplantıdan sonra Vedat Günyol Deneme Ödülü Seçici Kurulu Başkanı Avukat Celal Ülgen ile Esila Ayık edebiyat üzerine sohbet etti.

Vedat Günyol Deneme Ödül Töreni 3. Kartal Kitap Fuarı’nda Gerçekleşecek

Önceki yıllarda Vedat Günyol’un doğum günü olan Mart ayının ilk haftasında Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde ödül töreninin düzenlendiğini hatırlatan Ülgen, kültür merkezinin tadilata girmesi nedeniyle törenin bu yıl Haziran 2023’te yapılacağını söyledi. 3. Kartal Kitap Fuarı’nda ödül töreninin yapılacağını açıklayan Ülgen, töreni ile ilgili bilgilendirmenin ayrıca yapılacağını söyledi.

Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Âdem Uçar “Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’ni Kartal’a yakışır biçimde tekrar hayata geçireceğiz.”

Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nin yenilenme çalışmaları hakkında bilgi veren Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Âdem Uçar merkezin en kısa sürede yeniden inşa edileceğini kaydederek şunları söyledi;

“Çok kısa bir süre içinde yıkılacak; burasının depreme dayanıklı olup olmadığı ile ilgili çalışmalarımızı yaptık, üniversite raporlarımız alındı. Aslında tek katlı bir bina olduğu için tadilat ve güçlendirme ile de devam edilebilecek bir sürecimiz vardı. Belediye Başkanımız Gökhan Yüksel’in talimatları ile maalesef yakın zamanda ülkemizde meydana gelen deprem felaketinden kaynaklı olarak binanın tamamen yıkılıp yerine daha modern, isminin Hasan Ali Yücel olması şartıyla Kartal’a yakışır yeni kültür merkezimizi tekrar hayata geçireceğiz.”

Vedat Günyol Hakkında

16 Mart 1911'de İstanbul'da dünyaya gelen Günyol;orta öğrenimini 1934'de St. Benoit Lisesi'nde tamamladıktan sonra 1938 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirir. İlk çevirilerini üniversite yıllarında yapar. Paris'te bulunduğu sürede Halide Edip Adıvar ve eşi Adnan Adıvar ile yakın dost olur. Bu dostluk onun hayatını önemli ölçüde etkiler. Nitekim; Halide Edip Adıvar ile ortak çeviriler yapar.

İstanbul Hukuk Fakültesi'nde amme hukuku asistanlığı ve Fransızca okutmanlığı (1939-40); Vefa Lisesi (1940) ve Gedikpaşa Ortaokulu'nda Fransızca öğretmenliği; Ankara MEB'de neşriyat müdürlüğü ve tercüme bürosu üyeliği (1942-50); aynı tarihlerde Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü, Ankara Gazi Lisesi'nde ve İtalyan Lisesi'nde Fransızca öğretmenliği (1950); Banko Di Roma'da hukuk müşavirliği (1955-60) görevlerinde bulunmuştur. 1950'de İstanbul barosuna 2550 sicil numarası ile kaydolmuş ve tam sekiz sene boyunca da avukatlık yapmıştır. 1962 yılında Çan Yayınlarını kuran Günyol; 1972 yılında İstanbul Erkek Lisesi Fransızca Öğretmenliğinden emekli olur. Birçok ansiklopedide edebi kurul üyeliği görevinde bulunmuştur.

Günyol son olarak; Özel Marmara Radyo Televizyon ve Gazetecilik Anadolu Teknik Lisesi'nde İnsan Hakları ve Demokrasi dersleri vermiş ve arşivini Maltepe Üniversitesine bağışlayarak; Maltepe Üniversitesinde Vedat Günyol Kitaplığının açılmasını sağlamıştır. Hayatı boyunca pek çok öğrenci yetiştirmiş ve pek çok edebiyatçının gün yüzüne çıkmasında önemli rol oynayan usta kalem 9 Temmuz 2004’de aramızdan ayılmış, deneme ve yazın alanında önemli bir miras bırakmıştır.

Kaynak: ÖZEL HABER
Editör: SİNAN ERDOĞDU

reklam alanı

YORUMUNUZU BIRAKABİLİRSİNİZ

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Merhaba Sevgili Okurlarım. 


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam