SON DAKİKA
reklam
reklam

ÖMüR DEDİĞİN

Köşe Yazarı: ONUR YILDIRIM   Eklenme Tarihi: 19 Nisan 2023, Çarşamba - 23:29   Okunma Sayısı:

Ama insanların beyninde
güzel insan kimliği oluştu-
rarak ömrümüzü geçirmek en
güzeli olsa gerektir.Hani
sema da güzel seda bırak-
mak diye tarif edilmişti
bu.Yeryüzünde hayatımız
boyunca yaptıklarımız çok
önemlidir. konuşmaktan çok,
davranışlar ölçü olur. Herkes
bilir ama herkes bildiğini yap-
maz. Burada yapan
kazanır.İnsanların ölçülü olarak hayatlarını idame et- tirmeleri ve dost sayısının çok olması güzel insan olduğunun ispatıdır.İnsanlar konuşmalarda, davranışlarda sıkıntılı ve bolluk zamanlarında her zaman yanlarında olabilen insanlar aranan kişilerdir.Yokluğu hemen anlaşılır varlığı hissedilir. Çünkü sıradan birisi değildir.Çevresinde insanların sevilen biri olmak çokta kolay olmasa gerektir. Hele güzel insan denmek kadar kendi dünyasını olgun- laştıran kişilere birçoğumuz imreniriz.Her iyilik ya- panda güzel insan olamaz.Öyle ki parayla insanlara güzel insan dedirtmemiz mümkün olmaz. kişinin yap- tıklarıyla, çalışmalarıyla ve de niyetini daima kişisellik- ten çıkartıp, toplumun derdiyle veya kimsesizlerin kimsesi olmakla olur.

Hasta olmasa da hasta olan arkadaşının hastalığı kendisini hasta olmuş kadar kendisini etkiliyorsa bu insan sevilmez mi?Hastaneye gittiniz, yol yordam bilmiyorsunuz. kendi başınıza girişi çıkışı sonuçlandır- manız imkânsız. Zor durumdasınız sizi anlayan biri gelerek veya size ben yardımcı olayım diyen insanı unutabilir misiniz?Adres sordunuz elinizle koymuş gibi bulmanız için tarif eden birini unutmazsınız.Bazen öyle oluyor ki hastanenin kapısında durmuş oluyorsunuz. Sizin kimliğinizi bilmeyenler sanki orada memur gibi değerlendirerek size hastanenin bölümleri hakkında, yerleşimi konusunda, hatta işleyişi hakkında bilgi ed- inme gayesiyle soruyorlar.Bunu birçoğumuz yaşamıştır.

Hangimiz yabancı dediğimiz yaşadığımız şehrin dışına çıkınca tedirgin olmadık? Tedirgin olduk çünkü insanlar bilmedikleri yerde zorluk çekerler. Mem- leketinde yabancıya yol gösteren insan güzel in- sandır.Bildiklerini bilmeyenlere usulünce aktaranlar güzel insandır. İlmini kıskanmadan aktaran yerine göre onlara dil döken kişiler sizce az mı iyilik yap- mışlardır?Acın halinden anlayan, sıkıntılı insana sıkıntı üstüne sıkıntı yaşatmayan kişiler güzel insandır.An- layışlı, anlayışlı olduğu kadar esnek davranabilen in- sana ne dersiniz?Elinde ki imkânları imkânsızlık içinde kıvranan insanlar için harcamak ve de onlara kol kanat germek belki de dünyanın en büyük iyilik- lerindendir.

Güzel insan olmak hiçte kolay değildir. nefsini yeneceksin, fedakâr olacaksın. Zaman ayıracaksın. Belki de ikna için saatlerce konuşacaksın. İnsanların birçoğu kendi hayatını yaşarken siz başkalarının derdiyle hem dert olacaksınız.kendi hayatıyla birlikte zayıf, yoksul, yol bilmeyene mihmandarlık eden kişiler güzeldirler. İnsanlara nasıl faydalı olurum diye düşünebilsek şikâyetçi olduğumuz meseleler çözülür.ne zaman ki nefsaniyeti bırakır, çevremize de göz kulak olursak işte o zaman güzel insanızdır. En iyisi, güzel insan olmakta.

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Merhaba Sevgili Okurlarım. 


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam