SON DAKİKA
reklam
reklam

Teknoloji devleri bir araya geldi

Eklenme Tarihi: 3 Aralık 2021, Cuma - 10:22   Okunma Sayısı: 26505
Teknoloji ekosisteminin bir araya geldiği Mobilefest Dijital Teknolojiler Fuarı ve Konferansı, yerli ve yabancı katılımcıların yoğun ilgisiyle düzenlenirken, ilgi çekici etkinliklerle birlikte fütürizm, akıllı şehirler, girişimcilik ekosistemi, fintech, metaverse gibi pek çok konu ele alındı

 

İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Mobilefest Dijital Teknolojiler Fuarı ve Konferansı, yerli ve yabancı katılımcıların yoğun ilgisiyle sona erdi. Teknoloji ekosisteminin bir araya geldiği fuarda Türkiye, Çin, Almanya, Rusya, Singapur ve Güney Kore'den teknoloji firmalarının katılımıyla 5G Deneyim Alanı, Metaverse Deneyim Alanı, AR Deneyim Alanı, Elektrikli Scooter Deneyim Alanı gibi ilgi çekici etkinliklerle birlikte 3 gün boyunca fütürizm, akıllı şehirler, girişimcilik ekosistemi, fintech, metaverse gibi pek çok konu ele alındı. İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen Mobilefest Dijital Teknolojiler Fuarı ve Konferansı, yerli ve yabancı katılımcıların yoğun ilgisiyle sona erdi. 3 gün süren fuarın açılış töreninde Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Çin Halk Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Shaobin Liu, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkan Yardımcısı Furkan Karayaka, ÇİNSİAD Başkanı Yanquan Zhou, ICBC Turkey Yönetim Kurulu Başkanı Xiangyang Gao ve ExpoHIS Genel Müdürü Kenan Onak konuşmalar yaptı. Fuarın ikinci gününde ise Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan’ın moderatörlüğünü yaptığı ‘5G Burada, Şimdi Sırada Ne Var?’ panelinde, Turkcell CEO’su Murat Erkan, Vodafone CEO’su Engin Aksoy, Türk Telekom CTO’su Yusuf Kıraç, GTENT Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Kayaduman, HTK Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Bağören ve ULAK Haberleşme Genel Müdürü Zafer Orhan’ın katılımıyla şimdiye kadar gerçekleştirilmiş en kapsamlı 5G Panel oturumu gerçekleştirildi. Hibrit olarak gerçekleşen fuarda stantlar, konferans programı ve diğer etkinlikler fiziksel ve online olarak ziyaret edildi.

ICBC Turkey, Mobilefest 2021’in ana sponsoru oldu

İkinci kez dijital teknoloji ekosistemini bir araya getirmeye hazırlanan teknolojinin buluşma noktası Mobilefest’in bu yılki ana sponsoru, dünyanın en büyük bankası ICBC’nin (Çin Endüstri ve Ticaret Bankası) Türkiye iştiraki ICBC Turkey oldu. Dijital teknoloji ekosistemini buluşturan Mobilefest Dijital Teknolojiler Fuarı ve Konferansı’nın ana sponsoru ICBC Turkey, 5G’den mobiliteye, akıllı teknolojilerden büyük veriye kadar birçok teknolojinin konuşulduğu etkinlikte bankanın dijitalleşmeye ve teknolojiye verdiği önemi anlattı. İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansta ICBC Turkey, yeni projeleri QR kod ile yapılabilen işlemleri ziyaretçiler ile paylaştı. ICBC Turkey ile birlikte Çinli teknoloji devlerinin büyük ilgi gösterdiği Mobilefest’in, Avrasya bölgesinin en büyük teknoloji fuarı olması hedefleniyor. 5G, mobilite, yapay zeka ve akıllı teknolojiler başta olmak üzere hizmet ve altyapı sağlayıcılarını ve teknoloji üreticilerini yeni iş birliği imkanları ve gelir kaynakları oluşturmak amacıyla yerli ve yabancı iş insanları ve sektör profesyonelleriyle bir araya getiren Mobilefest, bu yıl İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.

Teknolojik altyapımıza yatırım yapıyoruz

Türkiye'de bilişim sektörü pazarının gelişmesine yönelik adımlar atan bir etkinlik olan Mobilefest Dijital Teknolojiler Fuarı ve Konferansı’nda yer almaktan dolayı duydukları mutluluğu dile getiren ICBC Turkey Genel Müdür Vekili Kadir Karakurum konuşmasında: “ICBC Grubu, FinTech inovasyonlarında önde gelen küresel liderlerden. Hızlı değişkenlerin olduğu bu ortamda teknolojik altyapımıza yatırım yapıyoruz, Türkiye'deki perakende bankacılık hizmetlerimizi genişletiyoruz ve Çin-Türkiye arasındaki teknolojik yatırımların geliştirilmesine öncelik veriyoruz. Ödeme sistemleri alanında, WeChat Pay'i Türkiye pazarına getiren öncü banka konumundayız. ICBC Turkey olarak teknolojilerde yenilikçi yaklaşımımızı ve uzmanlığımızı her alana yaymak istiyoruz. Türkiye'de en çok tercih edilen ödeme yöntemlerine baktığımızda ilk olarak çipli ve temassız ödeme işlemlerinin tercih edildiğini görüyoruz. Nakit ödemeler ise ikinci sırada yer alıyor. Biz de bu ihtiyacı yeni uygulamamız ile karşılamak istiyoruz. QR Kod ile müşterilerimiz para çekme, yatırma ve ödeme işlemlerini kolayca yapabilecek.” açıklamalarında bulundu.

Sanal bir dünyada yaşamaya hazır mısınız?

Teknoloji ekosisteminin bir araya geldiği fuarda Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan’ın moderatörlüğünü yaptığı ‘5G Burada, Şimdi Sırada Ne Var?’ panelinde Turkcell CEO’su Murat Erkan 5G’ye tam anlamıyla geçiş için 1 milyonun üzerinde baz istasyonuna ihtiyacımız olduğunu, Vodafone CEO’su Engin Aksoy 2030 yılına kadar tamamıyla dijital bir Türkiye hedeflediklerini ve Türk Telekom CTO’su Yusuf Kıraç ise yerli 5G yatırımlarına destek vermeye devam edeceklerini söyledi. TÜBİTAK destekli “Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Haberleşme Şebekesi Projesi” kapsamında kurulan GTENT’in geliştirdiği teknolojiyle, fuar alanında 5G bağlantısı kuruldu ve 5G teknolojileri deneyimlendi. Ayrıca fuarda “Metaverse: Sanal bir dünyada yaşamaya hazır mısınız?” başlığıyla gerçekleşen panel oturumda kullanıcıların internet üzerinde var olan bir dünyaya bağlanmasını sağlayan ve kurgusal evren olarak da tarif edilen “Metaverse” ile teknolojinin geleceği hakkında tüm detaylara uçtan uca değinildi. 90 şirketin katıldığı 3 günlük fuar boyunca 4 keynote ve 9 panel olmak üzere 13 oturum gerçekleşirken, organizasyon 6.000’den fazla sektör profesyoneli tarafından ziyaret edildi.

Mobilefest yerli teknoloji firmalarına ve ekosisteme katkı sağlayacak

Fuarın yerli ve yabancı katılımcıların yoğun ilgisiyle geçtiğini belirten Mobilefest Koordinatörü Soner Şeker, “Bu yıl 2.sini gerçekleştirdiğimiz Mobilefest Dijital Teknolojiler Fuarı ve Konferansı’nı başarıyla tamamladık. Teknoloji ekosistemini fiziksel ve sanal olarak fuarımızda bir araya getirirken, ziyaretçilerimizin hem yeni teknolojileri deneyimlemelerini sağladık hem de 5G, fintech, metaverse, girişimcilik ekosistemi, akıllı şehirler gibi gündemdeki pek çok konuda yeni bilgilere erişmelerini, yeni fikirler geliştirmelerini sağladık. Ama en önemlisi, katılımcı firmalarımıza yeni iş fırsatları ve yeni iş birliği imkanları yaratmamız oldu. Fuarımızı büyüterek uluslararası önde gelen fuarlar arasında yer almasını sağlayacağız. Önümüzdeki yıllarda Mobilefest’in yerli teknoloji firmalarına ve ekosisteme sağlayacağı katkıları hep birlikte izleyeceğiz.” ifadelerinde bulundu.

“2021, Çin ve Türkiye Arasındaki Diplomatik İlişkilerin 50. Yılı”

2021 yılının, Çin ve Türkiye arasında diplomatik ilişkilerin temelinin atılmasının 50. yıldönümüne tekabül ettiğini belirten ICBC Turkey Yönetim Kurulu Başkanı Mr. Xiangyang Gao, “Daha önce iki ülkenin devlet başkanları, bu iki ülkenin ‘ekonomi, ticaret ve finans alanlarında birbirlerini desteklemeleri ve karşılıklı iş birliğini güçlendirmeleri’ gerektiğine dair bir mutabakata varmışlardı. Bu bağlamda; altyapı, enerji, güvenlik ve sağlık gibi alanlarda karşılıklı iş birliğie dayanan ve büyük etki yaratacak nitelikte ilerlemeler gerçekleşti. Bu iş birliği her iki ülkedeki işletmelere de fayda sağlamaya devam ediyor.” ifadelerinde bulundu. Türkiye’deki ilk Çin bankası olan ICBC Turkey, yerel kalkınmaya odaklanma, komşu bölgelere açılma ve Avrupa ile Asya’yı birbirine bağlama konumunu ilgi odağında tutarak Türkiye pazarında çalışmalarına devam ediyor. İlk günden itibaren önceliklerinin Çin-Türkiye ekonomi ve ticaret iş birliğinden doğan fırsatları yakalamak olduğunu aktaran ICBC Turkey Yönetim Kurulu Başkanı Mr. Xiangyang Gao, perakende bankacılığın yeni dijital transformasyon sürecinde, Türkiye pazarına uygun yeni iş modelleri ve ürünler sunmaya çalıştıklarını belirtiyor. Xiangyang Gao, “Genel Merkez, yönetim kurulu ve departmanların güçlü yöneticiliği ile ICBC Turkey, ‘yerel hareket etmek, çevre bölgeleri de kapsamak ve Avrasya'yı birleştirmek’ stratejilerini devam ettirerek; Kuşak ve Yol girişimleri yanı sıra Çin tarafından finanse edilen projelerde tercih edilen, en iyi yöntemleri kullanan ve istikrarlı operasyonları ile bilinen, Çin-Türkiye finans iş birliği için model olan kültürel birleşmenin tanınan ismi haline gelen bir banka olmaya çalıştı.” açıklamasında bulundu.

 

 

Kaynak: ÖZEL HABER
Editör: MURAT İLTER, UĞUR FARUK YILDIZ

reklam alanı

YORUMUNUZU BIRAKABİLİRSİNİZ

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Merhaba Sevgili Okurlarım. 


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam

sinop web tasarım sinop erkek öğrenci yurdu sinop kız öğrenci yurdu sinop kız yurdu arslan pansiyon sinop